Od danes do nedelje se bo v festivalskem programu zvrstilo 25 projekcij, od tega šest premier in ena predpremiera. Programska selektorica je Maja Malus Azhdari, festival pa organizira Mitra.
Letošnje dokumentarno ime je avtorica dokumentarnih filmov, scenaristka in režiserka Nadja Velušček, ki že vrsto let "plete spomine razdeljenega goriškega prostora".
Uradno odprtje festivala bo nocoj s slovensko premiero dokumentarnega filma Poletje 91 režiserja Žiga Virca. Sledi še premiera filma Konoplja osvobaja režiserja Mihe Čelarja. Pred odprtjem se bodo zvrstile projekcije rezultatov dokumentarne delavnice Dokudoc Luksuz, ki v Vetrinjskem dvoru potekajo pod mentorstvom Borisa Petkoviča in v sodelovanju z DZMP Luksuz produkcijo.
V petek so med drugim na sporedu Iskre v času režiserja Jurija Grudna, kratki film Sutherland pod režisersko taktirko dvojca Matjaž Jamnik in Naja Gaja Rojec ter dokumentarni film Trohnenje 2022 režiserja Toma Križnarja.
Tretji festivalski dan nadaljujejo predvajanje projekcij filma Divja Slovenija v režiji Mateja Vraniča, Not Go gentle Sashe Ihnatovicha in Obzornik 80 - Metka, Meki v režiji Nike Autor. Dan bo sklenila predpremiera filma Sarajevo Safari, ki je nastal pod režisersko taktirko Mirana Zupaniča.
Zadnji festivalski dan prinaša izbor projekcij osmih kratkih dokumentarnih filmov. Vseh prijav kratkih filmov je bilo sicer 54. Sledili bosta premierni projekciji Ples na daljavo režiserke Katarine Nikolov in Tržaške prikazni, O besedah in vetru v življenju Dušana Jelinčiča v režiji Dušana Moravca.
Nedeljski večer bodo zaokrožili s projekcijo filma Izginjanje režiserke Andrine Mračnikar.
V sklopu Dokudoc pogovorov bo na spustu po Dravi potekal pogovor o avtorskih pravicah pri kreiranju dokumentarnih filmov. Pogovor bosta vodila filmska režiserja Petra Seliškar in Rok Biček, v vlogi gostov pa bosta odvetnica Špela Grčar in vodja strokovnih služb pri Aipi Peter Kep.
Kot pretekla leta bodo na festivalu podelili plaketo dokumentarno ime, ki jo letos prejme Nadja Velušček. Nagrajenka "je v goriški regiji pustila močan kulturni pečat – poleg režije eksperimentalnih mladinskih predstav in radijskih oddaj o filmu je vrsto let soustvarjala program čezmejne organizacije Kinoatelje v sodelovanju z italijansko nacionalno televizijo RAI," izhaja iz utemeljitve.
Nadja Velušček živi in ustvarja v Šmihelu pri Gorici, kjer ima sedež tudi njen Zavod KINOkašča/CINEMattic, filmska produkcija in hranilnica spomina. V nedeljo bo v Mariboru na ogled projekcija njenega filma Moja meja.
Žirijo, ki bo slovenskemu filmu podala naziv Dokudoc izbrani 2022, letos sestavljajo novinarka in snemalka Helle Hansen, publicistka Melita Zajc in filmski producent Miha Černec.
Poleg omenjene Dokudoc Luksuz delavnice se bodo nadobudni pisci lahko udeležili delavnice pisanja o dokumentarnem filmu pod mentorstvom Melite Zajc, izvedli bodo dokumentarni laboratorij Dokumentarnico – modul 1 letnik 2022 in modul 3 letnik 2021 – pod mentorstvom Petre Seliškar, Matjaža Ivanišina in Roka Bička v sodelovanju z Društvom slovenskih režiserjev in režiserk. Program bo obogatil še masterclass češkega režiserja, scenarista in predavatelja na Filmski in televizijski šoli Akademije za uprizoritvene umetnosti v Pragi, Jana Gogole. Napovedujejo še mojstrski tečaj z naslovom Maribor in dokumentarnost kot poezija, ki bo potekal v sodelovanju z Društvom slovenskih režiserjev in režiserk.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje