Dokumentarni film Jaz sem Janez Janša iz široke perspektive pogleda na pomen imena, identitete, ime kot vmesnik med zasebnim in javnim ali kot blagovna znamka in na druga vprašanja, ki so se porajala ob osebni izkušnji preimenovanja ustvarjalcev in sledečih dogodkov ter razumevanj, ki jih je to preimenovanje sprožilo. Film, ki je sprožil precej razburjenja tudi zaradi domnevne pornografske vsebine, zaradi česar je od sodelovanja odstopil Viba film, nato pa so ustvarjalci za dokončanje postprodukcije zbirali sredstva preko "crowdfundinga" oz. množičnega financiranja ter tako v 40 dneh preko prispevkov posameznikov z vsega sveta zbrali dobrih 7 tisoč evrov, je bil prikazan tudi na festivalu slovenskega filma.
Dokumentarni filmi o konceptualni umetnosti
V tekmovalnem delu dokumentarnega programa festivala, ki bo potekal od 14. do 21. oktobra na šestih prizoriščih po Zagrebu, je uvrščen tudi dokumentarni film Marina Abramović: Umetnica je prisotna, ki je bil pred kratkim na ogled v Kinu Šiška, pa tudi zgodba slovitega kitajskega umetnika, Ai Weiwei: Never Sorry (Aj Vejvej: Brez obžalovanja), ki s svojim delom nenehno opozarja na nepravilnosti delovanja kitajske oblasti ter film o potovanju umetnikov Apa Verheggena in Sveborja Kranjca po Islandiji Iceberg Riders (Jezdeca ledenikov).
Kot so napovedali organizatorji, bodo v sklopu zagrebškega filmskega festivala predvajali sto filmov v desetih programih. Za festivalske nagrade se bodo potegovali tudi celovečerci in kratki filmi mladih avtorjev, festival pa bo uvedel film Poslednji Elvis argentinskega režiserja Armanda Boa.
Sicer pa bo 16. in 19. oktobra na festivalu prikazan tudi Arheo Jana Cvitkoviča.
Ženske režiserke
Koordinatorica programov Selma Mehadžić je na novinarski konferenci pred začetkom festivala poudarila, da so tretjino celovečercev, ki jih bodo letos prikazali, režirale ženske. Tako si bodo obiskovalci zagrebškega filmskega festivala med drugim lahko ogledali film Vadžda Haife Al Mansour, prve režiserke v Savdski Arabiji, ki govori o tabujih tamkajšnje družbe in kulture. Premiera njenega filma je bila pred kratkim na beneški Mostri.
V programu je tudi kandidat BiH-a za tujejezičnega oskarja, celovečerec Otroci Sarajeva Aide Begić, kot tudi Klip, prvi film mlade beograjske režiserke Maje Miloš. Avstralska režiserka Cate Shortland se bo predstavila s svojim drugim celovečercem Lore.
Na programu bo tudi zmagovalec sarajevskega festivala, celovečerec Vsi iz naše družine romunskega režiserja Raduja Judeja. Izpostavili so še film Otroci Kinšase belgijskega režiserja Marca-Henrija Wajnberga, ki je v glavnem mestu Demokratične republike Kongo posnel film o kaznovanju in trpinčenju otrok zaradi obtožb čarovništva.
Vohunski filmi, Haneke, Seidl in Glawoggerova retrospektiva
V spremljevalnem programu so predvideni vohunski filmi, ki so jih posneli v času hladne vojne med letoma 1960 in 1974, prvi filmi priznanih avtorjev, kot sta Michael Haneke in Ulrich Seidl, ter retrospektiva dokumentarnih filmov Michaela Glawoggera. Organizatorji so poskrbeli tudi za otroški program in filmske delavnice za mlade.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje