Za drugi novembrski teden je namreč predvidena svetovna premiera Formanovega novega filma Goya's Ghost (Goyevi duhovi), v središču katerega je zgodba Ines - odigrala jo je Natalie Portman -, na katero "se spravi" španska inkvizicija. Posledice so seveda tragične.
Zgodba za vsako obdobjeRežiser češkega rodu poudarja, da to ni le zgodovinski film, temveč zgodba z večnim poslanstvom. Nasilje, podobno tistemu, ki so ga izvajali v imenu katoliške vere, namreč prav ta čas poteka na Bližnjem vzhodu. Forman je podobno nasilje izkusil v socializmu, pa tudi že prej, ko so nad njegovo domovino zagospodarili nacisti. Leta 1932 rojeni Miloš Forman prav dobro ve, o čem govori, saj so njegovi starši umrli v koncentracijskem taborišču v Auschwitzu.
Usodno izkazovanje najnedolžnejših čustev
Goya's Ghost je prvi Formanov film v zadnjih sedmih letih, v njem pa nas režiser popelje na španski dvor, na katerem je kot dvorni slikar deloval Francisco de Goya, ki ga umetnostni zgodovinarji pogosto označujejo tudi za prvega modernista ali pa vsaj za tistega slikarja, ki je napovedal nastop modernizma. Glavna lika, zaljubljenca Ines in menih Lorenzo (Javier Bardem), sta tragični žrtvi svojega časa, katerega ena izmed ključnih značilnosti je bila skoraj neomejena moč Katoliške cerkev in njenih zapovedi. Žrtve so bili predvsem nedolžni ljudje, nad katerimi so se fanatiki najlažje znesli. V filmu Goya's Ghost je ta nedolžna žrtev inkvizicije Ines.
V filmu se pojavi tudi Goya. Slikarja je odigral ne preveč znani igralec Stellan Skarsgard. Oba glavna lika naj bi bila namreč namišljeni osebi z Goyevih portretov. Miloš Forman je tako tudi Natalie Portman vlogo Ines namenil zato, ker ga je spominjala na dekle, ki ga je Forman upodobil na sliki Mlekarica iz Bordauxa.
Film je zorel 50 let
Ideja za snemanje filma o obdobju, ki ga je zaznamovala strahovlada španske inkvizicije, katere metode so bile veliko hujše od zasliševanja uradne vatikanske inkvizicije, ni povsem sveža. Miloš Forman je o inkviziciji razmišljal že vse od trenutka, ko je pred petdesetimi leti prebral knjigo o španski inkviziciji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje