Pogačnik trdi, da je njegov 'naglavni greh' lahko samo to, da se je 'nepopustljivo zavzemal za kontinuiteto v produkciji slovenskega filma'. Foto: MMC RTV SLO
Pogačnik trdi, da je njegov 'naglavni greh' lahko samo to, da se je 'nepopustljivo zavzemal za kontinuiteto v produkciji slovenskega filma'. Foto: MMC RTV SLO

V pismu ministrice za kulturo Majde Širca, ki v posplošeni obsodbi pravzaprav inkriminira nadzorni svet Filmskega sklada RS v celoti, ne najdem drugega razloga kot napad na mojo osebno integriteto. Tudi tokrat gre za politično inscenacijo, ki za mene ni nova.

Jože Pogačnik
Stane Malčič
Marjetica Mahne
Ministrica je že predlagala naslednike Malčiča, Prodnika in Pogačnika. To so režiser in dramatik Dušan Jovanović, finančnica Marjetica Mahne in pravnik z ministrstva za kulturo Nikola Todorović. Foto: MMC RTV SLO
Majda Širca
Kot so sporočili z ministrstva za kulturo, so se za razrešitve trojice odločili, ker omenjeni člani niso izpolnjevali nalog v skladu z veljavno zakonodajo, niso ravnali s skrbnostjo dobrega gospodarstvenika in pri realizaciji letnega programa in transparentni porabi proračunskih sredstev niso izvajali ustreznega nadzora nad poslovanjem filmskega sklada. Foto: MMC RTV SLO

Včeraj smo poročali, da filmski producenti zahtevajo takojšnjo potrditev razrešitve Igorja Prodnika, Staneta Malčiča in Jožeta Pogačnika, zaradi katerih je FS po njihovih besedah še danes "opustošen in opravilno nesposoben". Stane Malčič pravi, da z razrešitvijo ni seznanjen, oba, Malčič in Pogačnik, prav tako nista seznanjena s stališčem filmskih producentov o zadevi. "Žal nisem seznanjen s stališčem Gospodarskega interesnega združenja (GIZ) slovenskih filmskih producentov. V pismu ministrice za kulturo Majde Širca, ki v posplošeni obsodbi pravzaprav inkriminira nadzorni svet Filmskega sklada RS v celoti, ne najdem drugega razloga kot napad na mojo osebno integriteto. Tudi tokrat gre za politično inscenacijo, ki za mene ni nova," je prepričan Jože Pogačnik.

Pogačnik: Razrešitev je "neetična, diskriminatorna in nekorektna"
Pogačnik je Širci na pismo o nameri za razrešitev poslal dva pisna odgovora. V prvem je med drugim zapisal: "Moj naglavni greh je zagotovo ta, da sem se ves čas mandata nepopustljivo zavzemal za kontinuiteto v produkciji slovenskega filma in še posebej za globalne interese svobodnih filmskih delavcev in ustvarjalcev. Tudi vlogi edinega strokovnega filmskega društva sem poskušal ob vsaki priliki dati veljavo, ki mu gre, ne glede na nesmiselno doktrino aktualnega trenutka."

"Tudi tokrat niste zamudili priložnosti, obdarovali ste me kar z božičnim darilom, s pismeno odpustnico. S povratnico. Prehiteli ste celo moj mandat v nadzornem svetu, ki mi čez tri mesece poteče. Ni kaj, pričakovana poteza ljudi na oblasti, ki zatrjujejo, da delujejo nepolitično. Zagotovo poteza, ki me lahko samo ohrabruje, da sem na pravi poti," je še zapisal v pritožbi ministrici za kulturo 27. decembra lani, ki jo je nato 1. januarja dopolnil.

V dopolnjenem odgovoru je zapisal, da ga ministrica ni poklicala na razgovor, kar bi bilo po njegovih besedah moč pričakovati, saj Pogačnik v nadzornem svetu zastopa prav ministrstvo za kulturo. Ministrico je prav tako pozval, naj utemelji v "pismu o nameri" zapisano trditev, da ga s položaja razrešujejo, ker naj bi v svetu deloval kot slab gospodar. "Z vso izkazano dolžnostjo vam lahko odgovorim na vsa vaša vprašanja, če mi jih le zastavite," je pozval Širco.

Če že, zakaj razrešiti samo posamezne člane?
Poleg tega je Pogačnik v drugi pritožbi, naslovljeni na ministrstvo za kulturo, zapisal, da se mu zdi razrešitev posameznih članov nadzornega sveta "skrajno neetična, diskriminatorna in nekorektna, ker so za vsako odločitev nadzornega sveta potrebni najmanj štirje glasovi in ne le glas režiserja Jožeta Pogačnika". Po njegovih besedah ministrica s tem krši volilne in koalicijske zaveze in ga povprek obtožuje nečesa, česar ni storil, niti imel vpliva na to, ter ga očitno obravnava brezvsebinsko.

"Na nedavni seji nacionalnega sveta za kulturo ste še vneto zatrjevali, da boste kadrovali nepolitično. Vaše delitve na dobre in zle nadzornike pa so izrazito ideološko naravnane in še kako politično motivirane," je med drugim zapisal Pogačnik.

Ministrstvo vztraja, da je delovalo v skladu z zakonodajo
Na ministrstvu za kulturo trdijo, da so glede predlagane razrešitve omenjenih članov nadzornega sveta filmskega sklada "delovali v skladu z zakonodajo" ter dodajajo, da so bili vsi vpleteni 27. decembra pisno seznanjeni z razrešitvijo in pozvani, da nanjo podajo odgovore. Te so nato tudi prejeli.

"Ministrstvo za kulturo je zaradi čimprejšnje zagotovitve ustreznega nadzora nad izvajanjem odobrenih programov filmskega sklada vladi predlagalo, da sprejme odločbo o predčasni razrešitvi na podlagi petega odstavka devetega člena sklepa o ustanovitvi Filmskega sklada RS ter druge alineje prvega odstavka 19. člena zakona o javnih skladih," še sporočajo z ministrstva.

Za razrešitve pa so se odločili, ker "omenjeni člani niso izpolnjevali nalog v skladu z veljavno zakonodajo, niso ravnali s skrbnostjo dobrega gospodarstvenika in pri realizaciji letnega programa in transparentni porabi proračunskih sredstev niso izvajali ustreznega nadzora nad poslovanjem filmskega sklada".

V pismu ministrice za kulturo Majde Širca, ki v posplošeni obsodbi pravzaprav inkriminira nadzorni svet Filmskega sklada RS v celoti, ne najdem drugega razloga kot napad na mojo osebno integriteto. Tudi tokrat gre za politično inscenacijo, ki za mene ni nova.

Jože Pogačnik