S Kitajskega državnega urada za radio, film in televizijo (SARFT) naj bi prejšnji teden po nekaterih poročilih na naslove vseh državnih medijev prišel dopis z ukazom, naj takoj nehajo predvajati oz. objavljati oglas za znamko kozmetike Pond, katere "obraz" je igralka Tang Vej - tista Tang, ki jo te dni v naših kinematografih še vedno lahko vidimo v Poželenje, nevarnost, najnovejšem filmu z oskarjem nagrajenega režiserja Anga Leeja (Gora Brokeback).
Dopis ni navajal nobene utemeljitve svoje zahteve, so pa organizatorjem prireditev "svetovali", naj Tangovo in producente omenjenega filma črtajo s seznamov povabljencev na razne premiere in slovesnosti. S kitajskih spletnih forumov teme o igralki in filmu izginjajo.
Revolucionarka, ki jo zmedejo čustva
28-letno Tangovo, za katero je bila vloga "naključne revolucionarke" med japonsko okupacijo Kitajske prva večja filmska vloga, so sicer kritiki po vsem svetu nadvse hvalili, še posebej zaradi zahtevnih erotičnih prizorov, v katerih se ljubi s Tonyjem Leungom. Igra namreč študentko Vong, članico skupine, ki načrtuje atentat na gospoda Jija, vplivnega kolaboranta z okupatorskimi silami. Vong naj bi ga zapeljala in se mu tako približala, nato pa bi ga s skupnimi močmi ubili. A ko se v "veliki načrt" vpletejo njena in Jijeva čustva, je to seveda že začetek tragičnega konca ...
Za sedem minut v Hongkong
Leejev film je ob izidu kitajske oblasti in cenzorje zelo razburil, češ da ni drugega kot "glorifikacija izdajalcev in žalitev domoljubov". SARFT je bil menda lani zelo na udaru, ker je predvajanje filma na Kitajskem sploh dovolil, pa čeprav šele potem ko so iz njega izrezali sedem minut erotičnih prizorov. Ampak kitajski filmofili so bili iznajdljivi: marsikdo si je necenzurirano različico filma šel ogledat v Hongkong, kjer je bil to tudi najbolj gledani kitajski film leta 2007.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje