"Ostržek je nedolžna duša, ki se izgubi v življenju, ki ga ne razume," je svoj najljubši lik opisal del Toro.

Foto: EPA
Foto: EPA

Novo filmsko priredbo o znameniti leseni lutki naj bi Netflix prikazal predvidoma decembra. Del Toro je film opisal kot ganljivo malo zgodbo o ljubezni, življenju in neposlušnosti.

V dobro minuto in pol dolgem filmskem napovedniku se poleg lutke Ostržka pojavijo liki, kot so rezbar Pepe, modra vila in govoreči čriček. Likom so glasove posodile filmske zvezde, med njimi Ewan McGregor, David Bradley, Finn Wolfhard, Cate Blanchett, Ron Perlman, Christoph Waltz in Tilda Swinton.

Mračna pravljica je ustvarjena v animaciji zaustavljenih gibov, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Zgodba o leseni lutki z nosom, ki raste z vsako lažjo, se dogaja v Italiji v 30. letih preteklega stoletja v času fašističnega diktatorja Benita Mussolinija. Del Toru se je pri režiji Ostržka pridružil ameriški režiser Mark Gustafson, znan po filmu Čudoviti lisjak.

Več filmov in TV-serij o Ostržku
Lik Ostržka se je prvič pojavil leta 1181 v pravljici Carla Collodija Ostržkove dogodivščine. Po vsem svetu pa je deček iz lesa, ki mu zraste nos, ko se zlaže, zaslovel v Disneyjevi različici. O Ostržku je nastalo več filmov in televizijskih nadaljevank.

Foto: IMDb
Foto: IMDb

Filmsko priredbo med drugimi podpisuje tudi italijanski režiser, scenarist in igralec Roberto Benigni. Ta je scenarij za film Ostržek napisal skupaj z Vincenzem Ceramijem, s katerim sta skupaj spisala tudi scenarij za oskarjevski film Življenje je lepo. S svojo različico ikoničnega pravljičnega lika je Benigni leta 2003 v prvih tednih predvajanja v Italiji podrl vse rekorde, saj je v kinematografe pripeljal kar 1,1 milijona gledalcev.

Štirje oskarji za Obliko vode
Del Toro je za romantični fantazijski film Oblika vode na podelitvi oskarjev leta 2018 prejel štiri kipce, med drugim za najboljši film in režijo. Njegov film, v čas hladne vojne postavljena pripoved o ljubezni med nemo žensko in morsko pošastjo v ujetništvu, je bil sicer nominiran za kar trinajst oskarjev – za najboljši film, za najboljšo režijo, za scenarij ter za igralki v glavni in stranski vlogi (Sally Hawkins in Octavia Spencer) ter za igralca v stranski vlogi (Richard Jenkins).