Na njem s kratkim filmom Tyrannus in nobis sodeluje tudi Željko Ivančić z RTV Slovenija, sicer pa slovenskih izdelkov na eni od najpomembnejših svetovnih prireditev, posvečenih animiranemu filmu, ne bo mogoče videti. Kratke filme si bodo gledalci in strokovna žirija ogledovali do 17. 6., v pomoč pri izbiri filmov pa jim bodo štiri kategorije: veliki in študentski tekmovalni program ter programa filmov za otroke in novih medijev, v katerih bodo tudi podeljevali nagrade.
Uradno od 19.00, neuradno od jutra
Festival je uradno odprl predsednik Koyi Yamamura, ki je za film Atama Yama (Glava gora) pred dvema letoma prejel veliko nagrado Animafesta. Kdo si priznanja zasluži letos, bo presojala strokovna žirija, v katero so organizatorji delegirali Heater Kenyon, Heikkija Jokinena, Olivierja Catherina in Milana Trenca. Njihovo delo je olajšano za presojanje zmagovalcev v dveh kategorijah, v katerih sta dobitnika nagrad že znana.
Znana že prva nagrajenca
Z nagrado za življenjsko delo se bodo v Zagrebu poklonili ruskemu mojstru animacije Fedorju Hitruku, ki sodi med najpomembnejše sodobne animatorje, njegov prispevek pa je spoštovanja vreden na več področjih: ustvarjati zna izjemne animirane filme, poleg tega pa se lahko Rusi prav njemu zahvalijo za slavo, ki jo ruska šola animacije uživa v svetu, saj je vzgojil več generacij animatorjev, ki so nato tovrstno umetnost promovirali v svetu.
Znan pa je tudi že dobitnik nagrade za izjemni prispevek k teoriji in zgodovini animacije. Z njo bo iz Zagreba odšel profesor in vodja studia za animacijo na Tisch School of the Arts newyorške univerze John Canemaker. Nagrado, ki jo bo prejel Američan, na Hrvaškem podeljujejo od leta 2002, medtem ko je seznam nagrajencev za življenjsko delo precej daljši, saj nanj dodajajo imena od leta 1986.
Par/nepar še vedno živi
Na Animafestu se sicer ljubitelji in ustvarjalci animiranih izdelkov zbirajo že od leta 1972, pobuda za festival, ki je sprva potekal bienalno, a je nato prerasel v prireditev, ki animatorje privablja vsako leto, pa je prišla z zagrebške šole risanega filma. Na koledarju si je treba za Animafest označiti junij in oktober, vendar je pri tem treba upoštevati parno ali neparno leto. Na neparna leta se filmarji v Zagrebu zberejo junija, ko so na sporedu kratki animirani filmi, v neparnih letih pa je za Animafest rezerviran oktober, ko so na sporedu celovečerni animirani filmi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje