Filma Gora Brokeback in Hoja po robu (biografija Johnnyja Casha z Reese Witherspoon in Joaquinom Phoenixom v glavnih vlogah) si v tekmi za zlate globuse nista hodila v zelje: prvemu so lovoriko najbolšega filma prisodili v kategoriji drame, drugemu pa v “lahkotnejšem” naboru komedij in muzikalov.
Akademija, ki izbira nominirance za oskarje (in že od nekdaj komedijam in/ali muzikalom ni preveč naklonjena), pa je Hojo po robu iz morebitnega dvoboja v kategorijah najboljšega filma in režiserja izločila, še preden se je vse začelo. Reese Witherspoon je sicer nominirana za glavno žensko vlogo, a ji bo za ovratnik gotovo še dihala Felicity Huffman z svojim nastopom v Transamerici.
Bitka s samim seboj
Mesto, ki naj bi ga peterici najboljših filmov preteklega leta po napovedih kritikov zasedla Hoja po robu, je pripadlo filmu Munich Stevena Spielberga. Ker Munich v poplavi podelitev nagrad zadnjega meseca ni dobil nobenega pomembnejšega odličja, je bilo pet nominacij precejšnje presenečenje. Poleg tiste za najboljšo režijo je morda zanimiva tudi situacija, v kateri se je znašel skladatelj John Williams: nominiran je tako za svoj glasbeni prispevek k filmu Munchen kot za delo pri Spominih gejše. In za nameček - isto se je Williamsu primerilo že leta 1978, ki je bil nominiran za glasbo v filmih Bližnja srečanja tretje vrste in Vojna zvezd (slednja je tudi zmagala).
Sila ni bila z njimi
V Akademiji očitno ne sedi mnogo fanatičnih ljubiteljev Vojne zvezd, kakršni so na površje priplavali pred lansko premiero šestega dela sage, Epizoda III - Maščevanje Sitha. Najverjetneje zadnji intergalaktični podvig Georga Lucasa ni bil nominiran za oskarja za najboljše stranske učinke, le za najboljšo masko.
Visokoproračunski še ne pomeni visoko cenjeni
Morda oskarji zadnja leta res niso več najbolj zanesljiv barometer umetniške vrednosti hollywoodske produkcije, toda predvsem letos je bilo očitno, da se je Akademija raje kot za visokoproračunske produkcije odločala za neodvisne filme. King Kong, s posebnimi učinki nabit spektakel, ki je ekipo Petra Jacksona stal rekordnih 200 milijonov dolarjev (Munich je Spielberga stal "le" 70 milijonov dolarjev), se je moral zadovoljiti z nominacijama za umetniško žirijo in zvok.
S skromno bero – eno samo nominacijo, za najboljši scenarij – se je moral zadovoljiti tudi Woody Allen, avtor filma Match Point. V tej kategoriji se bori s Stephenom Gaghanom (Syriana), ki je senarij sicer povzel po avtobiografiji upokojenega agenta CIE, a se je vseeno znašel med nominiranci za “originalni” scenarij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje