Film To so gadi 2 bi gotovo pometel z ameriškimi tekmeci. Foto:
Film To so gadi 2 bi gotovo pometel z ameriškimi tekmeci. Foto:
Borat in James Bond
Nihče od njiju ne more upati na oskarja, oba pa se lahko pohvalita z razprodanimi dvoranami. Foto: EPA

Ja, dokumentarci so se prerodili. Na eni Francozi z živalmi, na drugi Moore. To je super.

Samo Rugelj
Tim Robbins
Ko se je bilo treba odločiti za najboljši film vseh časov, je Samo Rugelj izbral Kaznilnico odrešitve s Timom Robbinsom in Morganom Freemanom v glavnih vlogah. Foto: EPA

To morda nekoliko drzno trditev je zapisal gost spletne klepetalnice MMC-ja, filmski publicist in založnik Samo Rugelj. Da slovenski filmi v kino privabijo manj gledalcev kot ameriške uspešnice, pa je več razlogov. Obrtniško niso dovolj dobri, "da bi res potegnili", poleg tega "razen Djurota in Javšnika sedaj nimamo zvezd, ki bi potegnile".

A upanje ostaja - če bi res naredili drugi del domače uspešnice To so gadi in če bi upoštevali dejstva prvega filma in karakterje potegnili v nadaljevanje, bi v letu predvajanja gotovo prekosili tudi vse ameriške uspešnice.

Novi Bond za nove generacije
Daniel Craig je James Bond za nove generacije - ker je na novo definiran, bosta Bond in ves posel, povezan z njim, brez težave preživela. Samo Rugelj je razkril, da sta njegova najljubša Bonda Sean Connery in Pierce Brosnan, med bondiadami pa je izpostavil GoldenEye z Brosnanom, ki je elegantnega tajnega agenta "spet zbudil od mrtvih." V 21. bondiadi Casino Royale Daniel Craig s svojim znamenitim stavkom počaka skoraj do konca, in "to je poanta," pravi Rugelj. "Spet smo na začetku in najstniki gredo lahko z njim v novo rundo, v drugo polovico Bondovega stoletja," dodaja.

Borat naj nikar ne upa na oskarja
Med favoriti za 79. podelitev oskarjev, ki bo 25. februarja 2007, je Samo Rugelj izpostavil tudi filma Babel in Dvojna igra, ki smo ju v Sloveniji že videli. Borat, ki ima v ZDA rating R - ogled mlajših od 17 let v spremstvu odraslih -, na oskarjevske nominacije verjetno ne more računati, morda pa si lahko obeta nominacijo za zlati globus, kjer nagrajujejo tudi komedije. Če bi se za tujejezičnega oskarja resno hotel potegovati slovenski film, pa bi Slovenci potrebovali predvsem dobre lobiste, saj dobre umetnike imamo, kar je dokazal tudi Jan Cvitkovič.

Piratstvo slabša filme
Rugelj je komentiral tudi nelegalno nalaganje audio in video vsebin z interneta. Prepričan je, da tovrstno piratstvo uničuje posel oziroma slabša filme, zato se je zaobljubil, da tega ne bo delal. Filmski studii morajo zaradi piratstva namreč "narediti čim bolj popkorn film, da dobijo vsaj nekaj denarja nazaj čim prej, recimo v desetih dneh, torej dveh koncih tedna."

Borat je že prekosil Liffe
Liffe je pomemben filmski dogodek za zahtevnejšo publiko, a 50.000 gledalcev je že zdaj 40.000 manj, kot si jih je do zdaj ogledalo Borata, opozarja Rugelj. Na Liffu je sicer precej predstav razprodanih, a ko ti filmi kasneje pridejo v kino, "nimajo več tako velikega odziva."

Minimalka na jadrnici
In kakšen bi bil scenarij, če bi ga pisal Rugelj? "... minimalka, trije, štirje, na jadrnici ali kaj takega," pravi Samo Rugelj. Pohvalil je tudi preporod dokumentarnih filmov in mimogrede ponudil idejo: "Slovenski dokumentarec bi bil lahko vzporedna monataža zgodb Križnarja in Humarja ... To smo mi, pogosto ekstremni."

Ja, dokumentarci so se prerodili. Na eni Francozi z živalmi, na drugi Moore. To je super.

Samo Rugelj