Američani na leto povprečno obiščejo manj kot en narodni park. Foto: EPA
Američani na leto povprečno obiščejo manj kot en narodni park. Foto: EPA
Domača zofa je vse prevečkrat cilj Američanov, menijo ekologi.

Prav tako priljubljeno je igranje videoigric, deskanje po spletu in ogled filmov v kinematografu, so v nedavni raziskavi ugotovili ekologi univerze v Illinoisu. Ti so analizirali število obiskovalcev, ki ga narodni parki zapisujejo od leta 1930, in ugotovili, da je bil povprečni obisk najboljši leta 1987, že do leta 2003 pa se je zmanjšal za četrtino. Ker prav v to obdobje spada tudi razcvet zabavne tehnologije, so za manj zanimanja za naravo obtožili kar tovrstno tehnologijo.

Manj kot en izlet v narodni park na leto
Leta 1987 si je vsak Američan ogledal povprečno 1,2 narodna parka, pred tremi leti pa manj kot enega. Ekologi so za upad zanimanja za naravo našli več kot dvajset razlogov, a glavni naj bi bili videoigrice, izposoja filmov, uporaba spleta, ogled filmov v kinematografih in - višje cene bencina. Razloge, kot so staranje prebivalstva in nižja življenjska raven, ki se na prvi pogled zdijo dovolj verjetni, so raziskovalci gladko zavrnili.

Življenje v (virtualni) resničnosti
Ekologi pa so razočarani ne le zaradi manj sredstev, ki jih dobijo na račun slabše prodaje vstopnic, ampak jih skrbi tudi odnos Američanov do narave in tem, povezanih z okoljem. Prav lahko spremljamo ogromno spremembo, v kateri se ljudje obračajo od narave in postajajo privrženci videofilije, so dejali ekologi, ki menijo, da Američani izgubljajo stik z resničnim okoljem, ko se namesto na izlet podajo na domačo zofo.