Nagajiva muha iz običajnega voznika naredi laičnega filozofa. Foto: RTV SLO
Nagajiva muha iz običajnega voznika naredi laičnega filozofa. Foto: RTV SLO
Vaja za smrt
Deklica, ki skače ristanc, je v bistvu antiteza morebiti iztekajočega se voznikovega življenja. Foto: RTV SLO

Dokumentarno-igrani film Vaja za smrt, katerega premiera je bila na 2. programu TV Slovenija, načenja vprašanja odnosa do Boga in vere. Scenarist in režiser Pepi Sekulič nas seznani z voznikom avtomobila, ki zaradi boja z nadležno muho zleti s ceste. Med vožnjo v bolnišnico si voznik zastavlja bivanjska vprašanja, na katera odgovarjajo duhovniki štirih veroizpovedi.



Laični filozofi eksistencialistične usmeritve
Sekuliču se je uspelo izogniti dogmatičnosti, saj ne podaja strokovnih odgovorov na bivanjska vprašanja. Poglede štirih različnih veroizpovedi je scenarist dopolnil z "laično eksistencialno filozofijo" 22 ponesrečenčevih znancev in prijateljev, ki izrazijo svoe mnenje o smislu našega obstoja, morebitnem obstoju višjega bitja, končnosti našega življenja in drugih vprašanjih, ob razmišljanju, ko nas pogosto stisne v grlu. Zavedanje naše smrtnosti namreč ni ravno najbolj prijetna izkušnja.

Prvoosebno doživljanje trenutkov pred ...
Način podajanja zgodbe je izrazito prvoosebni. Vse dogajanje namreč spremljamo skozi oči nesrečnega voznika avtobusa. Sami se znajdemo v vlogi lovca na nadležen mrčes, sami opazujemo ne posebno zanimiv strop reševalnega vozila in skoraj neopazno se sami prelevimo v človeka, ki razmišlja o svojem življenju in ki se zaveda, da je to morda tudi zadnje, kar počne. Kljub na prvi pogled izrazito "neveseli" temi, ki jo ponazarjajo tudi posnetki anomalij tega sveta, kot so vojne in lakota, pa je ustvarjalcem uspelo filmu "vtisniti" tudi duhovitost. Nekoliko k temu prispevajo tudi izjave katoliškega, pravoslavnega, muslimanskega duhovnika in rabina, ki so - tako kot v resnici - v precejšnjem nasprotju z resničnim stanjem tega sveta.