To je podlaga za poglobitev filmskega ustvarjanja obeh držav, je bilo slišati na nedavnem dogodku, ki so ga izvedli v sklopu 35. filmskega festivala v Trstu.
Dogodek z naslovom Slovenija/Italija – brezmejno filmsko sodelovanje je osvetlil dosedanje uspehe filmskega soustvarjanja Slovenije in Italije ter nove priložnosti za njegovo poglobitev, ki jih med drugim ponuja tudi Evropska prestolnica kulture (EPK) 2025 Nova Gorica/Gorica.
Nataša Bučar, direktorica Slovenskega filmskega centra, ki je dogodek tudi organiziral, je poudarila, da je v zadnjih sedmih letih Italija poleg Hrvaške in Srbije postala ena od treh najboljših partneric slovenskega filma. Pozvala je, da bi s Slovenijo in Italijo v prihodnosti podpisali bilateralno koprodukcijsko pogodbo, s katero bi zagotovili še ugodnejše pogoje sodelovanja med ustvarjalci z obeh strani meje.
Na izmenjavo strokovnih izkušenj, ki traja več kot desetletje, sta na dogodku opozorila tudi direktor Filmskega sklada Furlanije - Julijske krajine (FJK) Paolo Vidali in vodja Filmske komisije FJK Ciara Valenti Omero.
26 filmov v zadnjih osmih letih
Samo od leta 2016 je v sodelovanju Italije in Slovenije nastalo kar 26 skupnih filmskih in avdiovizualnih del. Med najuspešnejšimi tudi v mednarodnem prostoru so filmi Telesce Laure Samani, Odgrobadogroba Jana Cvitkovića, filma Martina Turka Nahrani me z besedami in Ne pozabi dihati, Ples z Marijo Ivana Gergoleta, Zgodbe iz kostanjevih gozdov Gregorja Božiča ter trije slovenski kandidati za tujejezičnega oskarja Razredni sovražnik Roka Bička, Jezdeca Dominika Menceja, in Zgodovina ljubezni Sonje Prosenc, ki je prejel tudi posebno omembo žirije v Karlovih Varih.
Producent Miha Černec je na srečanju dejal, da pomeni naslon na Italijo kot drugo najpomembnejšo kinematografsko državo v Evropi strateški premik, ki si zasluži velika odobravanja, saj je naša zahodna soseda trenutno v velikem razvoju AV-industrije. Meni, da bo EPK Gorica/Nova Gorica še dodatno pripomogel k močnejšemu sodelovanju in posledično odprl pot financiranja in distribucije slovenskih filmov in drugih AV-del v italijanskem kulturnem prostoru. Programski vodja GO! 2025 Stojan Pelko pa je med drugim spomnil, da dobro leto dni v okviru priprav na EPK deluje tudi projekt Mesto filma, iz katerega se je razvilo pet projektov, ki sistematično pokrivajo različna področja filma.
Ob tej priložnosti so imenovali tudi ambasadorje slovensko-italijanskega sodelovanja. To so postali Matteo Oleotto, Ivan Gergolet, Martin Turk, Sonja Prosenc, Barbara Zemljič, Vlado Škafar in Laura Samani.
Na pogovoru so poudarili še sodelovanje pri ukrepu denarnih povračil, ki tujim producentom omogoča 25-odstotno denarno povračilo ob snemanju filma na slovenskih tleh. V zadnjih letih so z ukrepom denarnih povračil nastali igrani filmi Petka z oltarja, Midva, Deklica je poletela in Ne boj se, če te objamem; dva dokumentarna filma Lala in Tržnica; ter tri televizijske serije I just wanted to be a Rock star I in II ter Tišina vode.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje