Filmu režiserja Floriana Henckla von Donnersmarcka, ki je spisal tudi scenarij o vohunskih operacijah Stasija (vzhodnonemške varnostne policije), je 700 članov nemške filmske akademije podelilo kar sedem nagrad lola, najbolj prestižnih nemških filmskih priznanj.
Film, ki seže do srca, a ga je treba jemati resno
Na 56. podelitvi lol je Življenje drugih med drugim postal najboljši nemški film lanskega leta, Henckla von Donnersmarcka so razglasili tudi za najboljšega nemškega režiserja, Ultrich Mühe pa je najboljši nemški igralec v glavni vlogi. Na podelitvi nagrad lola v berlinski palači Palais am Funkturm je režiser zmagovite produkcije "izdal" vodilo, ki ga je upošteval pri ustvarjanju filma: "Ustvariti smo hoteli film, ki bi ljudem segel do srca, a bi ga gledalci še vedno jemali resno." Recept je deloval, saj Življenje drugih ni navdušil le filmskih poznavalcev, pač pa tudi nemško ljudstvo.
Grozodejstva pred razpadom
Zgodba o grozodejstvih in ustrahovanju Stasija ni postavljena v "železna" leta komunizma, pač pa skoraj tik pred razpadom velikega "socialističnega projekta" v Vzhodni Evropi. Samo pet let pred padcem berlinskega zidu je tako nemška vohunska naveza svoje pripadnike še vedno načrtno infiltrirala v vrste tesnih prijateljev in celo v družinske skupnosti. Posledice so bile pošastne. Agentom je pogosto uspelo razvezati prijateljstva in tako med seboj odtujiti člane družin, da so začeli Stasiju celo ovajati drug drugega.
Igralec, ki mu skoraj ni bilo treba igrati
Glavni igralec Ulrich Mühe meni, da film ne bi mogel nastati prej.Več let je bilo namreč potrebnih zgolj za to, da so zgodovinarji in drugi preučevalci razkrili delovanje Stasija in sistem, ki je več desetletij nadziral življenja 17 milijonov prebivalcev Nemške demokratične republike. Mühe že ve, o čem govori, ko pogovor nanese na tragične posledice Stasijevih akcij. Igralec, ki se je tokrat sam prelevil v Stasijevega oficirja, je bil namreč tudi sam njegova žrtev. Ovadila ga je oseba, ki je sicer bila zelo blizu vsem članom njegove družine.
Uklon nogometnemu bogu
Lole veljajo za najbolj donosno "državno" filmsko nagrado. Nemški različici britanskih baft je nemška vlada letos namenila kar 2,85 milijona evrov in samo proračun Življenja drugih je bil ob koncu večera "močnejši" za 500.000 evrov. Letos so lole podelili približno dva meseca prej kot običajno. Krivo je seveda svetovno prvenstvo v nogometu, ki je letos očitno glavni vzrok za prav vsa "čudaštva" v nemškem kulturnem življenju. Da ne bi v obdobju najhujše nogometne vročice prav vsi pozabili na lole, se je nemška filmska akademija odločila, da nagrade pač podeli nekoliko prej.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje