Foto:
Foto:
Tom Cruise
Tom Cruise je kot režiserja filma Valkira izbral Bryna Singerja, znanega predvsem kot režiserja akcijskih, na stripih zasnovanih filmov. Foto: Reuters
Grof von Stauffenberg
Valkira ni prvi film o grofu Stauffenberškem. Leta 2004 so film o Hitlerjevem atentatorju posneli že Nemci. Tedaj je grofa upodobil Sebastian Koch.

Prvič se je to izkazalo leta 2004, ko mu nemška oblast v Reichstagu ni dovolila snemati filma Misija: Nemogoče 3. Drugič pa nedavno, ko se je izkazalo, da snemanja v svojih prostorih ne namerava odobriti niti ministrstvo za obrambo. Snemanje v stavbi Bendlerblock bi namreč filmu o Clausu Schenku, grofu Stauffenberškem, podelilo avtentičnost. Ravno v teh prostorih so namreč Schenk in njegovi pajdaši načrtovali atentat na Adolfa Hitlerja.

"Moje ministrstvo temu filmu ne bo zagotovilo dovoljenja za snemanje v berlinskemu Bendlerblocku."

Prste stran od grofa Stauffenberškega!
Da se je s primerom Valkyrie (Valkira) ukvarjala strokovnjakinja za verske ločine, ni nenavadno. Ravno scientološka gorečnost Toma Cruisa je tisti dejavnik, zaradi katerega številni Nemci nasprotujejo njegovemu snemanja filma o enem največjih nemških junakov zgodovine 20. stoletja. Med nasprotniki Cruisovega projekta je tudi Stauffenbergov sin Berthold Schenk, grof Stauffenberški. Ta meni, da bi moral Cruise "svoje prste umakniti z mojega očeta", saj se bo kljub odlični resnični zgodbi film v njegovih rokah zagotovo sprevrgel v "packarijo".

Zgodovinski film, zgodovinska akcija, gola akcija
To, da bo film režiral Bryan Singer, je le še en razlog za strah, kaj bo nastalo iz projekta, ki je ime dobil po operaciji Valkira, kakor so zarotniki poimenovali svoj načrt dokončne odstranitve Adolfa Hitlerja. Singer se je namreč v zadnjih letih uveljavil predvsem z akcijskimi filmi, posneti po stripih. Njegovi so tako Možje X in Supermanova vrnitev. Ravno zato pa ima najstarejši Stauffenbergov sin še več razlogov za domnevo, da bo filmarje pri delu bolj kot želja, verodostojno prikazati dogajanje okoli 20. julija 1944 - na ta dan je bil izveden poskus uboja Hitlerja -, vodila želja ustvariti napet film, pri katerem bodo resnična dejstva potisnjena v ozadje.

Temu navkljub se Berthold Schenk proti filmu ne namerava več bojevati. Ne verjame namreč, da lahko kakor koli prepreči snemanje. Pa tudi vsak njegov javni protest bi hitro lahko postal brezplačen oglas za Cruisov projekt. Tega pa Schenk seveda ne želi. Začetek snemanja je sicer predviden za 19. julij, večina "operacij" pa naj bi bila izpeljanih v studiih Babelsberg v Potsdamu.

P. B.