Ekipa je na Arktiki posnela tudi severne medvede. Foto: EPA
Ekipa je na Arktiki posnela tudi severne medvede. Foto: EPA
Prebivalci Arktike naj bi očarali gledalce. Foto: EPA
Če je gledalce navdušilo Popotovanje cesarskega pingvina, zakaj jih ne bi Beli planet? Foto: RTV SLO

Pregovor, da je potrpljenje božja mast, je dodobra spoznala ekipa, ki je na Arktiki snemala film Beli planet, a so morali premiero filma prestaviti za eno leto, ker so filmarji čakali, da se je polmilijonska čreda karibujev zbrala za vsakoletno selitev na sever. Filmarji so sicer lahko načrtovali, kdaj naj bi se severni medvedi, karibuji, kiti in tjulnji prikazali, a divjim živalim urnika pač ne moreš določiti, se na premieri v Torontu ni preveč razburjala režiserka Caroline Underwood, ki sta ji pri delu pomagala še dva režiserja, Thierry Ragobert in Thierry Piantanida.

Živali ne berejo misli
Filmska ekipa se je na Arktiko podala spomladi in poleti, ki med avtorji dokumentarcev veljata za idealen čas snemanja. A ko so glavni igralci divje živali, ni nič zagotovljenega, se zavedajo veterani tega poklica, med katerimi je tudi Ragobert, ki je desetletje snemal z legendo tega žanra, francoskim raziskovalcem in režiserjem Jacquesom Cousteaujem. "Ker smo imeli čas, smo živalim pustili, da se nam same približajo. V redkih trenutkih pozabijo, da v divjini niso same, in v takih primerih poskušaš posneti čim več," je povedal režiser filma, ki je posnet v francoščini, na mednarodnem filmskem festivalu pa so ga predvajali v angleščini.

Arktika je več kot le gora ledu
V dveh letih je Beli planet že drugi film, katerega ustvarjalci so se podali v deželo snega in ledu, vendar pa se njegovi ustvarjalci niso preveč ukvarjali z zadnja leta zelo priljubljeno temo: posledicami, ki jih ima na polarni sever ogrevanje ozračja. "Beli planet pravzaprav ni toliko znanstveni dokumentarec, ampak je v njegovem ozadju veliko čustev. Da bi jih zaščitil, jih moraš ljubiti. S tem, ko smo z živalmi spletli čustvene vezi, smo skušali občinstvu posredovati čim več znanja o živalskem svetu. Upamo pa, do bo kdo med gledalci imel moč, da glede ogrevanja ozračja tudi kaj spremeni," je dejal Ragobert.

Filmarji upajo, da bodo gledalci znali vzljubiti družino severnega medveda, ki uči svoje mladiče preživeti v težkih razmerah, pri tem pa si pomagati tudi z migracijskimi ciklusi, v katerih se selijo karibuji in ptice. Gledalce bo Beli planet popeljal tudi pod gladino ledeno mrzlega morja, kjer prebivajo kiti, in z njimi pogledal na ledene plošče, na katerih se zbirajo tjulnji.