Eric iz naslova Loachevega novega filma je 'kralj Eric', zdaj že upokojeni legendarni nogometaš kluba Manchester United, Eric Cantona. Foto: EPA
Eric iz naslova Loachevega novega filma je 'kralj Eric', zdaj že upokojeni legendarni nogometaš kluba Manchester United, Eric Cantona. Foto: EPA
Film 9.99 je kolaž različnih usod prebivalcev neke stanovanjske zgradbe v Sydneyju.

Organizator mednarodnega filmskega festivala v Melbournu je zavrnil zahtevo britanskega režiserja Kena Loacha, naj s programa umakne animirani film izraelske režiserke Tatie Rosenthal $9.99. Zato je s festivala, ki se bo začel konec meseca, umaknil svoj film, Looking for Eric. Rosenthalovo je skušal bojkotirati zaradi "ilegalne okupacije palestinskega ozemlja", ki jo po njegovem izvaja Izrael.

Direktor festivala Richard Moore se je uprl, češ da ne bodo sodelovali v bojkotu proti Izraelu, prav tako kot ne nameravajo zavračati filmov s Kitajske ali "filmov drugih narodov, ki so vpleteni v dolgotrajne zgodovinske spore". Po njegovem mnenju je Loacheva grožnja del organizirane kampanje proti projektom, ki so od Izraela dobili državno pomoč, in neodvisna organizacija, ki festival pripravlja, pri tem ne more sodelovati.

"Izraelci in Avstralci so vedno imeli veliko skupnega, tudi prezir do nadležne britanske težnje k vzpostavljanju lastne kulturne večvrednosti," pravi Moore, ki se je tako odpovedal "večjemu" filmu in režiserskemu imenu. Njegova odločitev je tako nasprotje tisti, ki jo je maja doseglo vodstvo edinburškega filmskega festivala; Škotje so Loachevi zahtevi po bojkotu (nekega drugega) izraelskega filma namreč ugodili.

Nekateri Loachevi zagovorniki njegova dejanja primerjajo v uspešno strategijo bojkota južnoafriških športnih ekip iz protesta proti apartheidu v sedemdesetih in osemdesetih letih, ki je imela tudi podporo ZN-ja.

Jekleni živci Richarda Moora
Moore je na avstralske naslovnice prišel že prejšnji teden, ker se je uprl zahtevi Kitajske, naj ne prikažejo dokumentarca o izgnanem vodji Ujgurov Rebiji Kaderju. Kitajska je obtožila Kaderja, da podpihuje nemire med ujgurskim prebivalstvom v avtonomni pokrajini Sinkiang. Kot je povedal Moore, je prejel telefonski klic s kitajskega predstavništva v Melbournu, v katerem so ga svarili pred resnimi posledicami, če bodo vznemirili Peking. Uslužbencu konzulata je enostavno odložil telefon.