Šrinivasa Ramanudžan Ijengar je že pred svojo smrtjo leta 1920 veljal za enega najbolj brilijantnih matematičnih umov vseh časov in čeprav se je indijska filmska industrija razbohotila že kmalu po njegovi smrti (že v tridesetih so v Bollywoodu posneli več kot 200 filmov na leto) več kot 80 let nikomur ni prišlo na misel, da bi nenavadno matematikovo življenjsko pot prikazal na filmskem platnu.
Neuporabna genialnostNenavadno predvsem zato, ker je bil menda Ijengar pravi matematični "samouk", ki se je iz revnega predmestja Madrasa povzpel do mesta študenta na prestižni uneverzi Cambridge v Veliki Britaniji. Tam je tudi s pomočjo mentorstva ekscentričnega profesorja G. H. Hardyja tako napredoval, da se je v zgodovino zapisal kot avtor nekaj izjemnih teorij, ki so mu prinesle tudi vzdevek "mož, ki je poznal neskončnost".
Ilengarjeve teorije so imele le "eno napako". Niso bile kaj dosti uporabne, zato tudi niso bistveno prispevale k številnim tehnološkim prebojem, ki jih je prineslo dvajseto stoletje. Šele nedavno so fiziki ugotovili uporabnost Ilengarjevih teorij, del njegovega znanja pa so začeli uporabljati tudi na sicer zelo posebnem področju znanosti, imenovanem kristalografija.
Ilengarja so odkrili tujci
Prvi izmed projektov, ki naj bi širšim množicam predstavili Šrinivaso Ramanudžana Ijengarja, ni indijski. Za njim stoji producent Edward R. Presseman, ki si je že pridobil pravice za snemanje filma po biografiji The Man Who Knew Infinity: A Life of the Genius Ramanujan Roberta Kanigela. Produkcijo naj bi režiral Matthew Brown, ki naj bi film, nastajati naj bi začel že jeseni, oskrbel tudi s scenarijem.
Drugi film pa naj bi bil indijsko-britanska koprodukcija. Scenarij je napisal Britanec Stephen Fry, tudi sam je diplomiral na Cambridgeu, pri režiji pa naj bi mu ob strani stal indijski režiser Dev Benegal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje