Med enajsterico igranih celovečercev v tekmovalnem programu se bosta predstavila najnovejši film režiserja Matevža Luzarja Orkester in manjšinska koprodukcija Morena, prvenec hrvaške režiserke Antonete Alamat Kusijanović.
Luzar je Orkester mednarodnemu občinstvu premierno predstavil lani na nemškem filmskem festivalu Cottbus. Film spremlja člane pihalnega orkestra, ki potujejo v majhno avstrijsko mesto na glasbeni festival. Nastal je v koprodukciji z RTV Slovenija in v sodelovanju s Pihalnim orkestrom Svea - Zagorje, Napravi film iz Zagreba, Viba filmom ter številnimi drugimi. Producentka filma je Petra Vidmar iz produkcijske hiše Gustav Film.
Morena pa je družinska psihološka drama, ki se odvije v štirih dneh na enem od hrvaških otokov. V manjših vlogah nastopata Zoran Predin in Lovro Zafred. Slovenska koproducenta sta Jožko Rutar (SPOK Films) in Miha Černec (Staragara). Film je lani prejel zlato kamero na filmskem festivalu v Cannesu, na 24. Festivalu slovenskega filma Portorož pa je osvojil vesno za zvok.
V tekmovalnem dokumentarnem programu bodo predstavili 12 filmov, med katerimi je tudi dokumentarni prvenec Odpuščanje režiserke Marije Zidar. Observacijski dokumentarec je režiserka s kosovskim direktorjem fotografije Latifom Hasollijem v obdobju petih let snemala v Albaniji. Film je nastal pod okriljem produkcijske hiše Vertigo ter v koprodukciji z Dera Film (Kosovo), Film House Baš Čelik (Srbija) in Seagull Entertainment (Črna gora), koproducent filma je tudi RTV Slovenija. Svetovno premiero je doživel na lanskem dokumentarnem festivalu CPH:DOX v tekmovalni sekciji Next:Wave. Film je doslej prejel osem nagrad, med njimi vesno za montažo in vesno za najboljši dokumentarni film na Festivalu slovenskega filma Portorož.
V igri za nagrade je tudi 15 kratkih filmov, med katerimi je manjšinski koprodukcijski film Kazenski strel Roka Bička. Producent filma je produkcijska hiša Antitalent, koproducent je Cvinger Film. Na zadnjem FSF-ju je prejel nagrado za posebne dosežke.
Med celovečernimi filmi, ki se predstavljajo zunaj tekmovalnega programa, je slovenska manjšinska koprodukcija Telesce italijanske režiserke Laure Samani. Filmsko dogajanje se začne nekega zimskega dne na začetku 20. stoletja, ko v majhni ribiški vasici na severovzhodu Italije mlada Agata rodi mrtvo hčerko. Slovenski direktor fotografije je Mitja Ličen, ki je v Portorožu prejel vesno za fotografijo. Slovenski koproducent filma je Danijel Hočevar iz produkcijske hiše Vertigo. Italijansko-slovensko-francoska koprodukcija je imela svetovno premiero na Tednu kritike v Cannesu. Film je dobitnik vesne za manjšinsko koprodukcijo, na lanskem festivalu Liffe pa je bil nagrajen z nagrado FIPRESCI. V domače kinematografe je prišel 19. januarja.
V sklopu festivala bo potekalo 12. koprodukcijsko srečanje When East Meets West. Z novim celovečernim projektom Fantasy se bo predstavila tudi Katarina Rešek - Kukla. Producent projekta je produkcijska hiša December. Na delavnici Last Stop Trieste bodo med šestimi dokumentarci, ki so v zaključni fazi, predstavili Telo režiserke in producentke Petre Seliškar, ki se bo potegoval za nagrado HBO Europe. V programu This is IT pa bo na ogled deset filmov, ki imajo italijanske koproducente in so tik pred premiero. Med njimi je slovenski film Mož brez krivde režiserja Ivana Gergoleta in v produkciji Staragara, sporočajo iz Slovenskega filmskega centra.
Festival bo potekal v hibridni obliki – do 27. januarja bo potekal v živo, na spletu pa bo na platformi MYmovies do 26. do 30. januarja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje