Ixtlan Corp. in Oliver Stone sta se ameriški vladi zamerila z dokumentarnim filmom o Fidelu Castru, zaradi katerega je Stone s svojo filmsko ekipo odpotoval na Kubo, kjer se je srečal s kubanskim voditeljem Castrom.
Vlada ZDA meni, da bo Stone s temi 6.300 dolarji dosegel nekakšno poravnavo zaradi prekrškov, ki jih je naredil med februarjem 2002 in marcem 2003. Na udaru sicer uradno ni režiser in scenarist dokumentarca Comandante, ampak njegova produkcijska hiša in "štirje neimenovani posamezniki". Med temi štirimi pa je seveda tudi Stone, pravijo poznavalci.
V ameriške kindvorane ga ni bilo
Comandante - El Comandante je že dolgo Castrov vzdevek - je politični dokumentarni film, v katerem Stone sprašuje Fidela Castra vsemogoče. Premiera filma je bila na festivalu Sundance leta 2003, v ameriške kinodvorane pa film ni prišel, saj so temu ostro nasprotovali v ZDA živeči kubanski izseljenci, ki Castra odkrito sovražijo. Comandantu je leta 2004 sledil še en dokumentarec Looking for Castro, v katerega je Stone poleg intrevjujev s Castrom vključil tudi pogovore s kubanskimi disidenti in kubanskimi borci za človekove pravice.
"Eden najmodrejših mož vseh časov"
60-letni Oliver Stone ni nikoli skrival, da občuduje 80-letnega kubanskega voditelja, ki je že približno pol stoletja velik trn v peti ZDA. Castra naj bi Stone nekoč opisal kot "enega najbolj modrih mož vseh časov", "preživelega" in "osamljenega borca, ki ga lahko primerjamo z Don Kihotom". Stone in Castro sta se februarja 2002 pogovarjala več kot 30 ur. Kubanski komunistični dnevnik Granma je ukrep ameriške vlade proti Ixtlan Corp. močno skritiziral.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje