Najambicioznejši režijski podvig Mela Gibsona do današnjega dne je mogoče povzeti v enem samem stavku: podoživeti zadnjih 12 ur v življenju Jezusa Kristusa. No, že med nastajanjem filma leta 2004 (sploh pa po njegovi premieri) so se okrog njega vnemali prepiri: judovska skupnost se je od vsega začetka pritoževala, češ da bo film sprožil val antisemitizma, saj naj bi namigoval, da so Judje krivi za Jezusovo smrt.
Ali filmsko nasilje provocira neuravnovešene?
“Častno” drugo mesto na seznamu najbolj kontroverznih filmov je zasedel še danes futuristični triler Stanleyja Kubricka, Peklenska pomaranča, ki je bil posnet daljnega leta 1971. Po mnenju mnogih kultni film se vrti okrog najstniškega nasilneža Alexa, ki zagreši vrsto skrajno nasilnih prestopkov, za kar je kaznovan s še bolj skrajno "terapijo" avtoritarne oblasti. Nekateri prizori v filmu so, milo rečeno, grafični (v spominu ostane skupinsko posilstvo z Rossinijevo glasbo v ozadju) in v Veliki Britaniji je resen preplah povzročil sum, da je film navdahnil tudi serijo umorov, ki je takrat pretresla deželo. Celo policija je opozarjala, da je film deležen "demonične" količine pozornosti.
Predsednik je svet
Na seznamu s 25 postavkami se je Oliverju Stonu uspelo znajti kar dvakrat. Njegova teorija o tem, kako je potekal umor Johna Kennedyja, se je gledalcem zdela tako sporna, da si je film JFK (1991) prislužil peto mesto. Zanimivo se zdi, da se tri leta mlajši film istega režiserja, Rojena morilca, v katerem kri teče v potokih, pojavi nižje, šele ne osmem mestu.
Šifra – nič posebnega
Da Vincijeva šifra, film, za katerega se zdi, da je razburil toliko duhov kot še noben pred njim, je po mnenju bralcev Entertainment Weeklyja šele na trinajstem mestu. Tri mesta za njim je še en svež izdelek, drama United 93, za katero velik del Američanov meni, da je v kinematografe prišla prekmalu po 11. septembru 2001, ko so teroristi ugrabili in strmoglavili letalo iz naslova. Na "črni listi" so se znašli še Fahrenheit 9/11, Globoko grlo, Zadnja Kristusova skušnjava, Lovec na jelene, Prvinski nagon in Mularija.
Psi lajajo, karavana gre naprej
Medtem ko eni sestavljajo sezname najbolj spornih filmov, kolesje filmske industrije melje naprej: snemalna hiša New Line je pravkar odkupila pravice za snemanje ameriške različice japonske filmske klasike Battle Royale, ki je menda tako nasilna, da bi jo večina Američanov težko prenesla. Zgodba se odvija v ne tako zelo oddaljeni prihodnosti, v kateri si Japonci krajšajo čas z brutalnim "resničnostnim šovom": cel razred otrok oborožijo do zob in jih raztrosijo po samotnem otoku, "bojevniki" pa se nato med seboj koljejo za preživetje. Film Kindžija Fukasakuja je bil leta 2000 nominiran za celo vrsto japonskih filmskih nagrad, dve leti kasneje pa ga je režiser nadgradil še z drugim delom, Battle Royale II - Requiem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje