Piran – Pirano je s tem zbirko mednarodnih nagrad zaokrožil na tri, prvi dve si je prislužil aprila v Parizu, kjer je potekala prva izdaja Filmskega festivala Jugovzhodne Evrope - nagrado za najboljšega igralca (Mustafa Nadarević) in najboljšo produkcijo (Arsmedia). Foto: Kolosej
Piran – Pirano je s tem zbirko mednarodnih nagrad zaokrožil na tri, prvi dve si je prislužil aprila v Parizu, kjer je potekala prva izdaja Filmskega festivala Jugovzhodne Evrope - nagrado za najboljšega igralca (Mustafa Nadarević) in najboljšo produkcijo (Arsmedia). Foto: Kolosej
Izlet
Izlet trojice prijateljev se kar ne konča. Prvenec Nejca Gazvode obiskuje festival za festivalom in se bo po uspehu na Festivalu slovenskega filma potegoval tudi za nagrade festivala Cinedays. Foto: FSF
Slovenka, Nina Ivanišin
Slovenka z Nino Ivanišin v glavni vlogi bo ta teden v Skopju odprla retrospektivo slovenskega filma. Foto: Vertigo
Oča
V kategorijo za najboljši balkanski film so vrstili tudi film Oča režiserja Vlada Škafarja. Foto: Filmski sklad RS

Nagrado dialog za medkulturno razumevanje si film Gorana Vojnoviča deli z makedonskim naslovom Punk ni mrtev režiserja Vladimirja Blaževskega. "Oba filma pokažeta, da je medsebojno spoštovanje mogoče samo takrat, ko nekdo preseže lastno senco in spoštuje življenjsko pot drugih," je v utemeljitvi nagrade zapisala žirija.
Slovenski celovečerec je bil na filmskem festivalu v Cottbusu predvajan zunaj konkurence, pa vendar so bili v igri za nagrado dialog vsi celovečerni filmi, predstavljeni na festivalu. Leta 2007 se je te nagrade veselil tudi režiser Metod Pevec s filmom Estrellita – Pesem za domov.
Sicer pa je podelitev priznanj pripadala dobitniku nagrade za najboljši film Mračni portret, socialni študiji o mladi ženski iz ruskega srednjega sloja režiserke Angeline Nikonove. V Rusijo je šla tudi posebna nagrada žirije za najboljšo režijo – prejel jo je Vladimir Kott za film Gromozeka, sicer tudi dobitnik nagrade občinstva, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra.
Kaj so slovenski filmarji posneli v zadnjih dvanajstih letih?
Slovensko filmsko produkcijo bodo, v tem primeru obširneje, ta teden predstavili še na 10. mednarodnem festivalu Cinedays v Skopju. V četrtek, 10. novembra, bo retrospektivo slovenskega filma iz zadnjih dvanajstih let odprla Slovenka režiserja Damjana Kozoleta, ki jo bo pospremila tudi razstava slovenskih filmskih plakatov. Zatem pa se bodo do sobote zvrstili še Ekspres, ekspres (1998) režiserja Igorja Šterka, V leru (1999) režiserja Janeza Burgerja, Kruh in mleko (2001) režiserja Jana Cvitkoviča, Zvenenje v glavi (2002) režiserja Andreja Košaka, Predmestje (2004) režiserja Vinka Möderndorferja in Petelinji zajtrk (2007) režiserja Marka Naberšnika.
Prva retrospektiva slovenskega filma po osamosvojitvi sovpada z dvajsetletnico samostojnosti slovenske države, zato pri njeni organizaciji poleg Slovenskega filmskega centra in Slovenske kinoteke sodeluje tudi Veleposlaništvo republike Slovenije v Skopju.

Makedonska kinoteka bo retrospektivo pospremila tudi z brošuro, v uvodu katere osvetli sodelovanje med slovenskim in makedonskim filmom z začetki davnega leta 1955. Takrat je slovenski režiser France Štiglic pripotoval v Makedonijo in režiral drugi makedonski celovečerni igrani film – Volčja noč.

Kot rečeno, je med dvanajstimi tekmovalnimi filmi tudi prvenec režiserja Nejca Gazvode Izlet, ki se bo potegoval za nagrade za najboljši film, najboljšega režiserja in najboljši scenarij.
Stanje šoka, Oča in Kuzle
Obiskovalci festivala Cinedays si bodo lahko ogledali še zadnji film Andreja Košaka Stanje šoka, ki prihaja ta mesec tudi v slovenske kinematografe. Med 16 filmi gala premier napoveduje program festivala tudi manjšinsko koprodukcijo Circus Columbia Danisa Tanovića. V ta program so uvrstili zadnje evropske filme avtorjev, kot so Nanni Moretti, Lars Von Trier in Aki Kaurismaki. V programu sine Balcan pa bo med osmimi filmi na ogled tudi Oča Vlada Škafarja, ki bo tako tekmoval v kategoriji za najboljši balkanski film.
Tudi sklop glasbenih dokumentarnih filmov ne bo minil brez slovenskega naslova, saj bodo v njem predstavili film Kuzle o legendarni idrijski pankskupini, ki sta ga posnela Matjaž Mrak in Robert Šabec.
Po septembrski zgodovinski retrospektivi v Los Angelesu je to druga letošnja retrospektiva slovenskega filma v tujini.