Ob Douglasu je v prvem Wall Streetu v vlogi povzpetnika, ki pa je ohranil še nekaj moralnega čuta, blestel takrat 22-letni Charlie Sheen. Foto: 20th Century Fox
Ob Douglasu je v prvem Wall Streetu v vlogi povzpetnika, ki pa je ohranil še nekaj moralnega čuta, blestel takrat 22-letni Charlie Sheen. Foto: 20th Century Fox

Vse, kar je koristno početi, je koristno zaradi denarja.

Gordon Gekko, Wall Street
Wall Street: Money Never Sleeps
Na spletu so se že pojavile prve fotografije iz drugega dela kultnega Wall Streeta (na fotografiji Michael Douglas in Shia LaBeouf). Foto: 20th Century Fox

Pohlep zajema bistvo duha evolucije.

Gordon Gekko, Wall Street
Wall Street
Daryl Hannah se v vlogi Darien Taylor ni najbolje izkazala, za svoj nastop je dobila malino za najslabšo stransko vlogo.

Če potrebuješ prijatelja, si kupi psa.

Gordon Gekko, Wall Street

65-letni igralec bo ponovil z oskarjem nagrajeno vlogo finančnega mogotca, ki ima ves čas v mislih le denar in se drži vodila "pohlep je dober". In to ravno v času, ko se Wall Street postavlja na noge po najhujši finančni krizi zadnjih nekaj desetletij.

Novi film Oliverja Stona (prav on je režiral prvi Wall Street), iz studiev 20th Century Foxa v kina prihaja spomladi, natančneje 23. aprila, in nosi naslov Wall Street: Money Never Sleeps (Wall Street: Denar nikoli ne počiva).

Gekko ne išče odrešitve, ampak ...
"Po dolgoletnem bivanju v zaporu (za zapahi se je znašel zaradi nezakonitih finančnih transakcij, razkrinkajo ga na koncu prvega filma, op. a.) se Gekko znajde zunaj sveta, ki ga je nekoč upravljal. Gekko skuša zakrpati načete odnose s hčerjo in se priključi njenemu zaročencu Jacobu, ki ga igra Shia LaBoeuf. Jacob ga sčasoma začne doživljati kot očeta, vendar na krut način spozna, da Gekko, nepoboljšljivi mojster manipulacije in 'veliki igralec', želi nekaj povsem drugega kot pa odrešitev," je zapisano v sporočilu 20th Century Foxa.

V filmu ob Douglasu in LaBoeufu igrajo Josh Brolin, Carey Mulligan, Susan Sarandon in Frank Langella. Scenarij je tokrat delo Allana Loeba, prvega sta ustvarila Stone in Stanley Weiser.

Stonu odsvetovali Douglasa
V prvem Wall Streetu je ob Douglasu igral Charlie Sheen v vlogi mladega borznega posrednika Buda Foxa, ki si obupano želi uspeha in bogastva. Medtem ko je Douglas za vlogo Gekka dobil oskarja, pa je Daryl Hannah po mnenju kritikov ustvarila tako slabo vlogo, da so ji podelili malino za najslabšo stransko igralko. Charlie Sheen naj bi se v nadaljevanju Wall Streeta pojavil kot gost, Hannahove pa na platnih tokrat ne bo videti.

Stone se je za vlogo Buda Foxa najprej dogovarjal s Tomom Cruisom, a mu je bil nato bolj všeč Sheenov "togi" igralski slog, ki je bolj ustrezal značaju lika. "V tolažbo" naj bi Stone nato Cruisu namenil glavno vlogo v filmu Rojen 4. julija. Stone je dal Sheenu za vlogo njegovega filmskega očeta Carla Foxa na izbiro Jacka Lemmona in Martina Sheena in Charlie se je odločil za drugega, svojega resničnega očeta.

Znano je tudi, da so v studiu za vlogo Gekka želeli Warrena Beattyja, a ga sodelovanje ni zanimalo. Stone je imel najprej v mislih Richarda Gera, ki je vlogo prav tako zavrnil, zato se je režiser obrnil na Douglasa - čeprav so mu v Hollywoodu to odsvetovali. Stone je nekoč povedal: "Vsi v Hollywoodu so me svarili, da Michael ne zna igrati, da je bolj producent kot igralec in da bo ves čas v svoji prikolici visel na telefonu." A izkazalo se je ravno nasprotno. Douglas se je v svojem zahvalnem govoru ob prejetju oskarja zahvalil Stonu, ker mu je dal vlogo, za katero skoraj nihče ni mislil, da jo lahko odigra.

Kritika dekadence 80. let
Film Wall Street velja za arhetipski prikaz dekadence 80. let, osrednji lik Gordona Gekka pa se drži načela "pohlep, če že nimamo boljše besede zanj, je dober". Zgodba filma temelji na številnih moralnih sporih, temeljno je nasprotje med bogastvom in vplivom ter preprostostjo in iskrenostjo.

Za najbolj znameniti prizor iz filma Wall Street velja Gekkov govor na srečanju z delničarji podjetja Teldar Paper (odlomek si oglejte v priloženem videoposnetku spodaj), ki ga namerava prevzeti. Stone je dal v tem prizoru priložnost Gekku in "plenilcem", ki jih pooseblja, priložnost za upravičenje njihovih dejanj, pri čemer lik izpostavi brezbrižnost in razsipnost korporativne Amerike v povojnih letih in sebe pravzaprav vidi v vlogi "osvoboditelja".

Wall Street torej ni kritika kapitalističnega sistema v celoti, ampak cinične, zaslužkarske kulture 80. let.

Vse, kar je koristno početi, je koristno zaradi denarja.

Gordon Gekko, Wall Street

Pohlep zajema bistvo duha evolucije.

Gordon Gekko, Wall Street

Če potrebuješ prijatelja, si kupi psa.

Gordon Gekko, Wall Street