Tako je Ameriški filmski inštitut (AFI) zapisal v utemeljitvi 39. nagrade za življenjsko delo, ki so jo podelili igralcu in oskarjevcu Morganu Freemanu (1937).
Freeman je eden izmed najbolj prepoznavnih oseb ameriškega filma, v štiri desetletja trajajoči karieri je sodeloval pri več kot 90 filmih. Je tudi eden izmed najbolj donosnih igralcev ameriške filmske industrije. Kot so zapisali na spletnih straneh AFI-ja, so njegovi filmi v blagajne v skupnem seštevku prinesli približno tri milijarde dolarjev (2,05 milijarde evrov).
Zapornik, predsednik, Bog ...
Predsednik sveta AFI-ja, sir Howard Stringer, je dejal, da je Freeman "ameriški zaklad". "Več desetletij, pa najsi bo v vlogi zapornika, predsednika ali Boga, uteleša razsodno avtoriteto, ki spodbuja spoštovanje do vloge in filmske umetnosti. Prispevek h kulturni dediščini podčrtuje tudi s svojim nezgrešljivim glasom, ki se je zasidral v srca in spomin ljubiteljev filma po vsem svetu. AFI mu s ponosom predaja 39. nagrado za življenjske dosežke," je utemeljitev predstavil Stringer.
Nagrado je Freeman prejel v studiih Sonyja v mestu Culver v Kaliforniji. Za najvišje priznanje za filmsko udejstvovanje so mu čestitali Clint Eastwood, Sidney Poitier, Helen Mirren, Samuel L. Jackson in Tim Robbins, so poročali ameriški mediji.
Freeman v ugledni družbi
Prvič so nagrado podelili leta 1973, prejel jo je John Ford. Od takrat jo podeljujejo vsako leto po naslednjih kriterijih: dobitnik mora s svojim talentom pomembno prispevati k napredku filmske umetnosti; njegove dosežke morajo priznavati strokovnjaki, kritiki, stanovski kolegi in splošna javnost; njegovo ustvarjanje je prestalo preizkus časa.
V priloženem videoposnetku si oglejte odlomek iz AFI-jevega pogovora z Morganom Freemanom, v katerem spregovori o začetkih svoje igralske kariere.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje