Se bodo ob kolonah filmskih zvezdnikov vile tudi vrste ogorčenih policistov? Foto: Reuters
Se bodo ob kolonah filmskih zvezdnikov vile tudi vrste ogorčenih policistov? Foto: Reuters
V Cannes vsako leto pridejo predstavniki različnih interesnih skupin, ki se borijo za svoje pravice. Foto: Reuters

Dneve, ko mesto Cannes v francoskih medijih ne bo omenjeno nič manj pogosto kot Pariz, bodo izkoristili canski policisti, ki se želijo znebiti svojega direktorja Guya Herona. Ta naj bi do položaja prišel na nezakonit način, nato pa naj bi "uzakonil strahovlado" in kršil človekove pravice zaposlenih. Heron je na čelo canske policije prišel kot veliki reformator in "inkvizitor", ki naj bi iztrebil podkupljivost med pripadniki policije na Azurni obali.

Za varnost zvezd se ni treba bati
Predstavnik filmskega festivala zatrjuje, da stavka, ki jo bodo policaji izvedli med festivalom, ne bo ogrozila predvidenega urnika, ogrožena pa naj ne bi bila tudi varnost veličin svetovnega filma, ki bodo pripotovale na festival. Da stavka ne bo ogrozila varnosti zvezdnikov, je razumljivo, saj za predstavnike filmske elite skrbijo posebej izurjeni telesni stražarji. Med stavko pa se bo Cannes težko izognil prometnemu kaosu v središču mesta, saj se promet v odsotnosti policajev v prometnih konicah (trajanje le-teh pa se med festivalom razširi na večji del dneva) skoraj ustavi.

V Cannesu vsako leto izbruhne vojna
Napoved stavke policistov organizatorjev festivala verjetno ni preveč presenetila. Protesti različnih interesnih skupin so namreč postali že skoraj nepogrešljivi del "spremljevalnega programa festivala". Predstavnik organizatorjev je tako dejal: "Na žalost festival trpi ravno zaradi svojega slovesa. Postal je oder za vse vrste protestov in vsako leto pride kdo, ki želi v Cannesu izbojevati svojo osebno vojno." Treba pa je priznati, da je ob protestu borcev proti mučenju živali izvedba festivala precej manj ogrožena, kot če se delu odpovedo policaji.