Po novem najdemo tudi Jemen na zemljevidu filmskega sveta. Foto: EPA
Po novem najdemo tudi Jemen na zemljevidu filmskega sveta. Foto: EPA

Režiser filma Povsem nov dan v stari Sani, Bader Ben Hirsi, je na predstavitvi celovečerca na festivalu v Dubaju povedal, da pred začetkom snemanja ni niti slutil, kako oster je lahko odziv Jemenčanov na vsak vdor modernizacije. Možje so ženam igralkam prepovedali nastop, igralce pa je na vsaki poti po mestnih ulicah pospremil plaz zmerljivk.



Kje se skrivajo agenti CIE?
Jemen velja za eno najbolj konservativnih dežel na Arabskem polotoku, kamor zahodna popularna kultura še skoraj ni vdrla. Zato ni presenetljivo, da so snemanje filma, ki je napadel eno od ključnih tradiciij jemenske družbe (dogovorjene poroke), spremljala ugibanja, ali filmskega projekta morda ni naročila Cia ali morda celo Mossad, nekateri pa so celo namigovali, da filmarji v mošejah snemajo pornografijo. Hirsi je novinarjem zaupal: "Že prvi dan snemanja nas je ustavila konservativna skupina Sinovi stare Saane."
Poduk iz osnov igranja
Ben Hirsi, ki sicer kot avtor dokumentanih filmov že več let živi in dela v Londonu, pred snemanjem niti sam ni vedel, v kaj se podaja in kako bodo film sprejeli prebivalci Jemna. Doslej je bilo namreč njihovo spoznavanje filmske umetnosti omejeno skoraj samo na spremljanje kičastih arabskih žajfnic, v katerih igralci pretiravajo pri prav vseh igralskih elementih. Zato se Hirsi tokrat ni predstavil le v vlogi režiserja, pač pa je prevzel tudi "izobraževanje" igralcev. Kar pet mesecev je igralce učil osnov in spretnosti "naravnega" igranja, na katerega prisegajo ameriški in evropski filmarji.

Pisano jemnsko mestno življenje
Še enkrat pa se je izkazalo, da se poskus umetniškega preboja v konservativni deželi lahko obrestuje. Vsem "tiradam", ki jih je ekipa doživljala med snemanjem, navkljub so v Jemnu film presenetljivo dobro sprejeli. Hirsiju je namreč uspelo na filmski trak ujeti skoraj absurdno pisanost arabskega sveta. Na eni strani še vedno odmevajo tradicionalni napevi, ob katerih v obrtniških delavnicah delajo tradicoinalno oblečeni možje, na drugi starni ceste pa medtem že lahko slišimo napeve sodobne popglasbe in mladeniče, ki že "osvajajo" lekcije iz modnega oblačenja.