Festival Sundance, ki ga je soustanovil Robert Redford in se je uveljavil kot pomembna platforma za predstavitve neodvisnih, umetniških in dokumentarnih filmov, se po dveh letih "virtualne izvedbe" 19. januarja naslednje leto vrača v kinodvorane v zasneženem Park Cityju v Utahu.
V spored festivala so uvrščeni filmi, v katerih se pojavijo Anne Hathaway, Emilia Clarke, Jason Momoa, Chiwetel Ejiofor, Tiffany Haddish, Julia Louis-Dreyfus, Alexander Skarsgård, Gael García Bernal, Cynthia Erivo in Daisy Ridley. Kar v dveh filmih nastopi tudi Emilia Jones, ki je prvič nase opozorila prav na Sundanceu, z vlogo v poznejšem oskarjevskem zmagovalcu CODA.
Trend: biografski dokumentarci, ki z današnje perspektive interpretirajo prejšnja desetletja
Zanimiva bo tudi ponudba dokumentarcev: težko pričakovani Pretty Baby: Brooke Shields bo zgodba manekenke in igralke, ki je v šovbiznis stopila z 12 leti, in z današnje perspektive razmišlja o popredmetenju, seksualiziranju in komodifikaciji mladih deklet oz. otrok, do katerih tako pogosto prihaja v šovbiznisu.
Dokumentarec Judy Blume Forever popisuje, kako je bila avtorica mladinskega leposlovja v devetdesetih tarča napadov zaradi domnevno spolno kočljivih vsebin in neprimernega izrazoslovja, zaradi česar je postala borka proti cenzuri in prepovedovanju knjig.
Po besedah programskega direktorja festivala Johna Neina oba omenjena filma "odražata trenutni trend biografsko obarvanih del", ki gledalcem ponudijo priložnost za "novo vrednotenje zgodovine in interpretiranje dogodkov z druge perspektive".
V ta isti kontekst sodi tudi dokumentarec The Disappearance of Shere Hite, ki popiše usodo feministične pisateljice, ki je leta 1976 s svojo uspešnico o ženskem orgazmu pomagala sprožiti seksualno revolucijo, a se je bila zaradi žolčnih kritik prisiljena umakniti iz javnosti. Tu je še dokumentarec Little Richard: I Am Everything, ki prek lika pokojnega glasbenika išče kvirovske korenine rokenrola; vpadljivi zvezdnik se je sicer na stara leta "odrekel" homoseksualnosti in se predal katolicizmu.
Vsi ti filmi ponujajo "priložnost, da stopimo v stik z zgodovino na čisto drugačen način", in sicer "v okviru izjemne osebnosti iz polja umetnosti in šovbiznisa," kot je povzel Nein.
Režiser Davis Guggenheim se v dokumentarcu Still: A Michael J. Fox Movie sprašuje, "kaj se zgodi, ko se neozdravljiv optimist sooči z neozdravljivo boleznijo".
Glas iranskih žensk
Druga rdeča nit, ki izstopa v naboru naslednjega Sundancea, so zgodbe iranskih žensk. Njihove usode (pa tudi usode iranske diaspore) tematizira tako dokumentarec Joonam kot tudi igrana celovečerca The Persian Version in Shayda.
Po dveh letih virtualnih tiskovnih konferenc in intervjujev prek Zooma se na rdečo preprogo vračajo tudi zvezdniška imena. Stara znanka iz Igre prestolov, Emilia Clarke, s Chiwetelom Ejioforjem nastopa v futuristični satiri The Pod Generation: film si zamisli obstoj "snemljivih maternic", ki omogočajo, da si lahko partnerja dejansko enakovredno razdelita nosečnost.
Anne Hathaway in Thomasin McKenzie sta zvezdi drame Eileen, zgodbe o mladi tajnici, ki dela v zaporu in se spoprijatelji z glamurozno svetovalko s temačno preteklostjo. Zvezdnik Aquamana Jason Momoa je svoj glas posodil za dokumentarec o morskih globinah ter o skrivnostni organizaciji, ki bi rada z morskega dna črpala kovine.
Prej omenjena Emilia Jones bo predstavljala filma Cat Person in Fairyland; slednji je ekranizacija knjige o izbruhu aidsa v San Franciscu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje