Tako vsaj zatrjuje scenarist in režiser filma United 93, ki skuša obnoviti tragedijo, ki so jo prestali potniki letala, ki so mu teroristi namenili usodo "bombe, ki bo uničila Belo hišo". Paul Greengrass po koncu snemanja filma dejal, da so bili potniki na letu številka 93 povsem prvi ljudje – če seveda ne upoštevamo organizatorjev napadov -, ki so vedeli, da so teroristi letala uporabili kot "žive bombe" zoper "zlodeju zapisane Združene države".
Kdo bo plačal za ogled resnične groze?
Zaradi grozljive vsebine mora Greengrass vedno znova odgovarjati na vprašanje, kdo sploh bi si lahko želel ogledati njegov novi film. Greengrass prizna, da raje ne bi govoril o pričakovanju glede finančnega uspeha filma, da pa je zagotovo precej ljudi, ki si bodo želeli "podoživeti" grozo ljudi, ki so vedeli, da jih bo prav kmalu doletela smrt. Ker so čustva svojcev in prijateljev žrtev napadov 11. septembra 2001 še vedno ranjena, se postavlja tudi vprašanje, ali leto 2006 vendar ni preblizu "peklenskemu dnevu" in ali zato s premiero ne bi veljalo počakati še nekaj let.
Več kot 100 intervjujev
Čeprav je Greengrass med pisanjem scenarija preveril prav vsako najmanjšo podrobnost, pa Britanec zatrjuje, da film United 93 ni igrani dokumentarec. Tudi intervjuji z več kot 100 svojci in prijatelji žrtev najhujših terorističnih napadov doslej ter posveti z nadzorniki poletov in z letalskim osebjem mu namreč niso zagotovili dovolj podatkov, da bi lahko "samozavestno" zatrdil, da je njegov film prava rekonstrukcija zadnjih 91 minut v življenju potnikov na letu številka 93. Film, ki ga Greengrass označuje tudi kot dokument o uporu zoper tiranijo in terorizem, je tako preplet resničnih dogodkov in možnega dogajanja na letu.
Film United 93 je tudi film o dojemanju časa. Režiser je skušal prikazati subjektivno komponento časovne dimenzije. Ko se omahljivi teroristi odločajo za akcijo čas namreč teče izrazito počasi in tudi potnikom se zdi, da bodo večno čakali na trenutek, misel na katerega zbuja grozo prav vsakomur.
Prvo poglavje o politiki: Severna Irska
Teroristični napadi v Združenih državah niso prva politična tema, ki je pritegnila pozornost Paula Greengrassa. Leta 2002 je Greengrass predstavil film Bloody Sunday, v katerem je predstavil tragične dogodke na Severnem Irskem. Dogajanje je spletel okoli incidenta, v katerem so britanski policaji leta 1972 ubili 13 neoboroženih udležencev demonstracij, s katerimi so prebivalci Severne Irske opozarjali na britansko zatiranje osnovnih človekovih pravic in svoboščin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje