Na festivalu bosta svetovno premiero doživela filma Poletne počitnice Petre Seliškar ter En meter je šest centimetrov Juša Jeraja in Atile Urbančiča, ki se je uvrstil v glavni tekmovalni program kratkometražcev. V tem programu je skupno 30 filmov, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra (SFC), ki je finančno podprl vse štiri slovenske filme, ki potujejo na festival. Poletne počitnice, V mojih sanjah rase vsako noč drevo in slovenska manjšinska koprodukcija Stekleničarji bodo na ogled v programu Balkan Focus, v katerem je na ogled skupno osem film.

Prizor iz filma Poletne počitnice. Foto: Petra Pan Film
Prizor iz filma Poletne počitnice. Foto: Petra Pan Film

Režiserka Petra Seliškar, ki je scenarij za Poletne počitnice napisala z makedonskim scenaristom Tancredejem Rivierejem, je o filmu dejala, da je čudovito "videti, kaj se zgodi, ko otroci začutijo svobodo gibanja – željo po raziskovanju, voljo do učenja, strahospoštovanje in hkrati ljubezen do narave". Medtem ko gre večina otrok na poletne počitnice, se osemletni Basri odpravi v makedonske gore. Že več generacij se njegova družina ukvarja s pastirstvom. Tradicijo nadaljujejo njegovi trije starejši bratje, ki skrbijo za stotine ovc in krav. To poletje se Basri skuša priučiti dela od svojih bratov. Zanj je to sanjsko življenje, medtem ko se njegova starejša brata spopadata z negotovostjo glede svoje prihodnosti.

Direktor fotografije je Brand Ferro, avtor glasbe je Iztok Koren, oblikovalec zvoka pa Vladimir Rakić. Producenti filma so Petra Seliškar, Victor Ede in Sara Ferro iz produkcijske hiše Petra Pan Film. Izvršna producentka je Ivana Naceva.

Kader iz filma En meter je šest centimetrov. Foto: Nosorogi
Kader iz filma En meter je šest centimetrov. Foto: Nosorogi

Kratkometražec En meter je šest centimetrov sta zasnovala in režirala Jeraj in Urbančič ter ga montirala v sodelovanju s slovaškim režiserjem Martinom Pigo. Film predstavi rezbarja in slikarja Ceneta Razingarja iz Planine pod Golico, ki je tako kot njegovi vrstniki v mladosti sanjal, da bo nekoč poletel iz planiške velikanke. Bolezen mu je prekrižala načrte za športno kariero, a se je znašel po svoje in na izviren način ukanil usodo – na vrtu za svojo hišo je postavil desetmetrsko repliko skakalnice. Na njej vsako leto priredi svetovno prvenstvo majhnih pločevinastih skakalcev.

Film je nastal v produkciji studia Nosorogi pod vodstvom producentke Marine Gumzi, in sicer kot rezultat javnega natečaja omenjenega studia za nove filmske ideje mladih filmskih ustvarjalcev. Direktor fotografije je Matic Zavodnik, glasbo podpisujejo Luka Seliškar, Olenc in pionir slovenske elektronske glasbe Miha Kralj, zvok je oblikoval Julij Zornik.

Režiser Vid Hajnšek je scenarij za film V mojih sanjah rase vsako noč drevo napisal skupaj z Andrejem Nagodetom. Skozi film s prepletanjem individualnega in kolektivnega premišljuje o sočasnem obstoju različnih, a v Halozah skupaj vtisnjenih spominov. Hajnšek je na lanskem Festivalu slovenskega filma Portorož prejel vesno za najboljši dokumentarni film.

Srbsko-slovenska koprodukcija Stekleničarji srbskega scenarista in režiserja Nemanja Vojinovića je leta 2023 na filmskem festivalu v Sarajevu prejela nagrado za najboljši dokumentarec. Film je bil nagrajen tudi na lanskem mednarodnem festivalu Dokudoc v Mariboru. Po Vojinovićevih besedah je film poklon živahni, pomembni, a povsem nevidni skupnosti, pa tudi ekovestern in oster razmislek o tem, kam je namenjena naša družba.

"Verjamemo v resnične zgodbe. Verjamemo v dokumentarne filme."
Letošnji mednarodni festival mednarodnega filma Fipadoc v Biarritzu v Franciji se začne 24. januarja in traja do 1. februarja. "Verjamemo v resnične zgodbe. Zgodbe od tu in tam, smeha in solz, preproste zgodbe, a nenavadne, pogumne in presenetljive. Zgodbe, ki nam odpirajo oči za tiste okoli nas, ki spreminjajo svet, ki navdihujejo in ostanejo z nami za vedno. Verjamemo v dokumentarne filme," je pred začetkom letošnjega festivala dejala njegova vodja Anne Georget, so še sporočili s SFC-ja.