Mit, ki nam še danes ne da miru. Foto: Gledališče Koper
Mit, ki nam še danes ne da miru. Foto: Gledališče Koper
Klementov padec
Zgodbo Klementa Juga je v svojem delu zajel tudi Drago Jančar. Foto: RTV SLO

Izobraževalni program je namreč pripravil dokumentarno oddajo Mit Klementa Juga, ki je bila na ogled na prvem programu TV Slovenija. Kot scenarist, režiser in montažer se pod oddajo podpisuje Amir Muratović, producentka pa je Mateja Vodeb.

Mit o stremljenju k popolnosti
Klementu Jugu je lasten etični sistem določal kritičnost do stanja družbe, zahtevnost do drugih in nepopustljivost predvsem do sebe, je jezilo, da tuji alpinisti, zlasti Avstrijci in Čehi, osvajajo prvenstvene smeri v naših gorah. Tako si je zadal poslanstvo in se posvetil iskanju nemogočih poti, ob tem pa se je v gore podajal povsem sam in pogosto v neprijetnih vremenskih razmerah. Ob dokazovanju svojih filozofskih tez in stremljenju k popolnosti, je svojo moč hkrati dokazoval sebi, predvsem pa ljubezni Milki.

Od razprav do dramskih del
Leta 1922 se je v nepojasnjenih okoliščinah zrušil ob stebru Severne triglavske stene in zgodba Klementa Juga je hitro postala mit. Ugibanja o njegovi zgodbi so spodbudila številna pisanja in razprave, postal je vzornik številnim generacijam mladih alpinistov, svoje mesto pa je dobil tudi v slovenski literaturi. Njegov mit je uporabil Vladimir Bartol, o njem so pisali še Josip Vidmar in Lev Milčinski, Drago Jančar pa se je na njegovo zgodbo oprl ob pisanju drame Klementov padec. Ta je letos ponovno doživela uprizoritev v Gledališču Koper, mit pa je obudila tudi razstava v NUK-u.

Pri snemanju oddaje so sodelovali še direktor fotografije Bernard Perme, zvokovni mojster Toni Žerovnik in urednica izobraževalnega programa Alma Lapajne.