Slovenskemu filmu se obeta dobro leto, sodeč po današnji novinarski konferenci glavne javne filmske agencije. Po besedah direktorice Slovenskega filmskega centra Nataše Bučar jim je ministrstvo za kulturo letos namenilo 12.350.000 evrov proračunskih sredstev, skoraj štiri milijone več kot v preteklem letu, kar jim bo omogočilo, da bistveno bolje podprejo posamezne projekte. Predstavili so tudi rezultate razpisa za lansko leto in pogledali v prihodnost. Kateri filmski naslovi nas čakajo v letošnjem in prihodnjih letih?
Zagon za dokumentarni, animirani, žanrski in neodvisni film
Povišanje sredstev bodo izkoristili s skoraj podvojenimi sredstvi za razpise na področjih dokumentarnega in animiranega filma, bistveno se ta povečujejo tudi na področju igranega filma. Ker si želijo v prihodnje povečati žanrsko raznolikost slovenskega filma, bodo del sredstev namenili za žanrsko specifične celovečerne igrane filme. Prihodnje leto bodo razpis za razvoj scenarija dopolnili še z razpisom za razvoj projektov in v letu 2027 z razpisom za realizacijo.
Obogatitev palete slovenskega filma
Druga novost je razpis za sofinanciranje realizacije celovečernih filmov s proračunom, nižjim od 100.000 evrov, ki je namenjen predvsem neodvisnim ustvarjalcem, ki filme ustvarjajo ljubiteljsko. "S tem bomo našo kinematografijo v prihodnjih letih obogatili tudi s komedijami, biografskimi in zgodovinskimi filmi pa tudi z mikroproračunskimi filmi, ki so doslej nastajali zunaj javno podprtih programov," je dejala Bučar.
Pogled naprej: bo SFC odslej SAC (Slovenski avdiovizualni center)?
Agencija je sprejela tudi strategijo za razvoj slovenskega filma za obdobje 2025–2029, ki med drugim napoveduje večjo žanrsko raznolikost slovenskih filmov kot tudi večji poudarek podpori distribucije in promocije slovenskih filmov. "Poudarek strategije je na nadaljnjih sinergijah in sodelovanju obstoječih institucij s področja delovanja agencije, pri čemer bodo
javne investicije učinkoviteje izkoriščene. Ob upoštevanju tega je ključno, da se izboljšajo metode vseh, ki se ukvarjajo s filmskim ustvarjanjem, pa naj gre za javne ustanove, strokovna združenja, produkcijska podjetja, filmske ustvarjalce, distribucijska podjetja, kinematografe in izvajalce filmske vzgoje," so zapisali v SFC.
Spomnimo, da je ministrstvo za kulturo pretekli mesec vložilo predlog zakona o Slovenskem avdiovizualnem centru (ZSAVC), ki predvideva reorganizacijo javnih institucij na področju filma (združila bi se SFC in Filmski studio Viba film) in s katerim želijo domačim producentom povečati možnosti zunajproračunskega vira financiranja.
Slovenski film doma: letos na ogled predvidoma devet celovečernih igranih filmov
V slovenskih kinematografih si bo mogoče letos ogledati celovečerne igrane filme Čao Bela v režiji Janija Severja, Kaj ti je deklica Urške Djukić, To je rop! Gregorja Andolška, Izgubljeni sin, ki ga je režiral Darko Štante, film Ida, ki je pela tako grdo, da so še mrtvi vstali od mrtvih in zapeli z njo v režiji Ester Ivakič, Fantasy, ki ga je režirala Kukla, Skriti ljudje režiserja Mihe Hočevarja, Belo se pere na devetdeset v režiji Marka Naberšnika ter Elvis Škorc, genialni štor v režiji Borisa Jurjaševiča. V distribucijo prihaja tudi celovečerni animirani film Zgodbe s čarobnega vrta, deset celovečernih dokumentarnih filmov ter pet manjšinskih celovečernih koprodukcij.
Ob 120-letnici slovenskega filma bodo predstavili digitalno obnovljena Kekca
Filmski center v letu 2025 pripravlja 6 retrospektiv slovenskega filma v tujini, med njimi bo največja jeseni v Parizu. Filmska umetnost bo svoje mesto našla tudi v institucijah, ki niso specializirane zgolj za filmsko umetnost. V Cankarjevem domu bodo še naprej potekale projekcije v sklopu cikla Naši filmi doma, ki ponuja predpremierne projekcije novih slovenskih filmov. Letos bodo proslavili tudi 120 let slovenskega filma in ob tem jubileju v sodelovanju s Slovenko kinoteko v Kranjski Gori premierno predstavili digitalno obnovljena filma Kekec (1951) in Srečno, Kekec (1963).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje