Simon Beaufoy - na sliki je prizor s podelitve zlatih globusov - nagrade ni prišel iskat osebno, ker se bo raje nocoj v domovini udeležil podelitve baft. Foto: EPA
Simon Beaufoy - na sliki je prizor s podelitve zlatih globusov - nagrade ni prišel iskat osebno, ker se bo raje nocoj v domovini udeležil podelitve baft. Foto: EPA
Dustin Lance Black
Milk je življenjska zgodba Harveya Milka, ki se leta 1970 z ljubimcem Smithom preseli v San Francisco. Ker njuna zveza ne naleti na odobravanje, Milk postane goreč aktivist za pravice istospolnih parov. Postane prvi odkrit homoseksualec v ZDA, ki zasede pomembno državno službo. Pot mu prekriža konservativni White; kljub drugačnim življenjskim nazorom moža skleneta krhko premirje, ki pa ne more biti dolgotrajno ... Na sliki je scenarist Dustin Lance Black. Foto: EPA
Režiser Danny Boyle je takole veselil konec januarja ob premieri Revnega milijonarja v Indiji. Foto: EPA

Priznanje lastne stroke šteje največ, je v soboto najbrž ugotovil Simon Beaufoy, ki so mu podelili nagrado Ameriške zveze scenaristov (Writers Guild of America) za najboljši prirejeni scenarij.
A če mislite, da je to nedvoumni pokazatelj za bliskovito bližajoče se oskarje, je treba opozoriti, da Milk, še eden izmed nominirancev za oskarja za najboljši film, prav nič ne zaostaja: WGA je nagrado za najboljši izvirni scenarij podelil Dustinu Lancu Blacku (Milk). Black je v čustvenem zahvalnem govoru gejevsko skupnost pozval k poenotenju vrst v boju za enakopravnost. Spregovoril je o tem, kako je usoda Harveya Milka, gejevskega političnega aktivista iz sedemdesetih, v njem zbudila sanje, da bi zgodba morda nekoč lahko zaživela v filmskem formatu in tako še več ljudi nagovorila s sporočilom sprememb in upanja. "Velikopotezne sanje so razlog, da se sploh kaj spremeni," je Black nagovoril zbrane scenariste. "Pridružite se mi v nikoli končanem boju za državljanske pravice."

V žirijah sedijo isti ljudje ...
Toda poročevalci s prireditve se večinoma le strinjajo, da je večer pripadel Revnemu milijonarju, zgodbi o revnem indijskem fantu, ki se na različici kviza Milijonar bojuje za ljubezen in denar. Ker se film režiserja Dannyja Boyla lahko pohvali že z zlatim globusom za najboljšo dramo in nagradama cehov ameriških producentov ter igralcev, je za marsikoga tudi že najverjetnejši kandidat za letošnjega oskarja za najboljši film.

To ni čisto za lase privlečeno: številni člani omenjenih cehov sedijo tudi v akademiji, ki izglasuje dobitnika najvišje filmske nagrade.

Beaufoy svoje nagrade ni prevzel osebno, saj je že na poti v London, kjer nocoj podeljujejo "britanske oskarje", nagrade Britanske akademije za filmsko in televizijsko umetnost (BAFTA), kjer si lahko Revni milijonar prav tako lahko obeta več priznanj.

Ameriški scenaristi so za najboljši dokumentarec izbrali izraelski vojni film Valček z Baširjem. V "televizijskih" kategorijah sta za najbolje spisani obveljali seriji Mad Men in 30 Rock (med komedijami).

A. J.