Prepletanje prvin grozljivk in afriške folklore
Varuška (Nanny) je tako postala sploh prva grozljivka, ki je prejela osrednjo lovoriko festivala Sundance. Film z Anno Diop in Michelle Monaghen prikazuje žrtvovanje senegalske varuške Aishe, ki je zapustila svojo domovino in sina, da bi si ustvarila novo življenje.
V celovečercu se prepletajo prvine grozljivk in afriške folklore, sooča pa se z izzivi rase in materinstva, piše CNN. Sicer je bil leta 2019 na Sundanceu premierno prikazan tudi kratki film Nikyatu Jusu, naslovljen Suicide By Sunlight.
Dokumentarci in svetovni kino
Nagrado za najboljši dokumentarec je prejel The Exiles režiserke Christine Choy. Film sledi zgodbi trojice izgnanih disidentov iz Kitajske po množičnem pokolu civilistov, ki so na pekinškem Trgu nebeškega miru leta 1989 več mesecev zahtevali spremembe.
Za najboljši mednarodni dokumentarec je bil izbran indijski film Shaunaka Sena z okoljsko tematiko. Film All That Breathes govori o dvojici bratov, ki se trudita rešiti ptice New Delhija.
Film bolivijskega scenarista in režiserja Alejandra Loayze Grisija, naslovljen Utama, ki govori o starejšem staroselskem paru, pa je slavil v kategoriji svetovni kino.
Komu je šel glas ljudstva?
Ameriški dokumentarni film Navalni avtorja Daniela Roherja, ki seveda govori o zaprtem ruskem nasprotniku Kremlja Alekseju Navalnem, je prejel priznanje gledalcev. V kategoriji ameriški igrani film pa je občinstvo nagradilo film Cha Cha Real Smooth scenarista in režiserja Cooperja Raiffa, ki v filmu tudi igra. Ob njem je v glavni vlogi nastopila Dakota Johnson.
Prejemnike nagrad so razglasili na virtualni prireditvi in tudi sicer se je velika večina letošnjega festivala odvila izključno na spletu, čeprav so organizatorji sprva imeli v načrtu vsaj hibridno izvedbo.
Letošnji Sundance skozi številke
Tokratna izvedba festivala je ponudila 82 celovečercev, pri čemer je bilo več kot 40 odstotkov prvencev, in 59 kratkih filmov. Skoraj polovico filmov je režirala ena ali več ustvarjalk, pri 35 odstotkih filmov režijo podpisujejo nebelopolti režiserji oziroma režiserke, deset odstotkov pa posamezniki, ki se identificirajo kot pripadniki skupnosti LGBTQ+.
V okviru festivala so zaznamovali tudi 40. obletnico neprofitne organizacije Sundance Institute, ki se zavzema za neodvisne umetnike, še navaja CNN.
Na lanskem festivalu Sundance je slavila drama CODA, ki je poleg nagrade žirije prejela tudi nagrado občinstva ter nagradi za režijo in igralsko zasedbo. Celovečerec Siana Hederja govori o najstnici, ki se trudi preživljati gluho družino.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje