Festival, ki je v preteklih letih gostil že precejšnjo paleto velikih igralskih imen - John Malkovich, Jeremy Irons, Steve Bushemi, Katrin Carligde, Mike Leigh, Gerard Depardieu, Mickey Rourke in Gillian Anderson so že med njimi - tradicijo med drugim nadaljuje z Morganom Freemanom, enkratnim dobitnikom (Punčka za milijon dolarjev) in štirikratnim nominirancem za oskarja. V okviru svojega obiska v Sarajevu se bo igralec srečal z mladimi filmskimi ustvarjalci z balkanskega območja. Foto: EPA
Festival, ki je v preteklih letih gostil že precejšnjo paleto velikih igralskih imen - John Malkovich, Jeremy Irons, Steve Bushemi, Katrin Carligde, Mike Leigh, Gerard Depardieu, Mickey Rourke in Gillian Anderson so že med njimi - tradicijo med drugim nadaljuje z Morganom Freemanom, enkratnim dobitnikom (Punčka za milijon dolarjev) in štirikratnim nominirancem za oskarja. V okviru svojega obiska v Sarajevu se bo igralec srečal z mladimi filmskimi ustvarjalci z balkanskega območja. Foto: EPA
Mickey Rourke v Sarajevu
Zvezde rade prihajajo v Sarajevo, kjer je stres, ki spremlja tovrstne prireditve, menda malo manjši. Foto: EPA
Juan Jose Campanella
Campanella v El secreto de sus ojos preskakuje med dvema prepletenima zgodbama, ki se vrtita okrog istega umora, a ju loči prepad 25 let. Foto: EPA
Sarajevo 2009
Mesto vsako leto za dober teden dni preplavijo festivalski plakati. Foto: Spletna stran festivala

Letošnji Sarajevski filmski festival bo na ogled ponudil več kot 200 filmov. V tekmovalnem programu celovečerih filmov se za srce Sarajeva poteguje devet filmov iz Avstrije, BiH-a, Srbije, Madžarske, Romunije in Turčije, že nekaj časa pa je znano tudi, da bosta letos osrednja gosta festivala argentinski režiser Juan José Campanella (režiser letošnjega dobitnika oskarja za najboljši tujejezični film) in ameriški igralec Morgan Freeman.

Festival je odprla svetovna premiera filma Cirkus Columbia režiserja Danisa Tanovića, kjer je pomemben koprodukcijski delež prispevala tudi Slovenija (na Krasu so menda posneli tudi večji del prizorov v interierih).

Prvič na velikih platnih
Svetovno premiero bodo v tekmovalnem programu igranih filmov v Sarajevu doživeli Inside America (Amerika znotraj) avstrijske režiserke Barbare Eder, Jasmina režiserja in scenarista Nedžada Begovića, Sevdah za Karima Jasmina Durakovića in srbski film Tilva Roš režiserja Nikole Ležaića.

Regionalno premiero bodo doživeli koprodukcija Adrienn Pal madžarske režiserke Agnes Kocsis, koprodukcija Bibliotheque Pascal (Knjižnica Pascal) madžarskega režiserja Szabolcsa Hajduja, koprodukcija Szelid teremtes - a Frankenstein- terv (Nežni sin - projekt Frankenstein) režiserja Kornela Mundruczoja, romunski Marti, dupa craciun (Torek, po božiču) v režiji Raduja Munteana in turški film Vavien, ki sta ga režirala Yagmur in Durul Taylana.

Filmi v tekmovalnem programu imajo, zagotavlja selektorica programa Elma Tataragić, vsaj eno skupno lastnost - intelektualno odgovornost. O dobitnikih nagrad bo odločala žirija, ki ji bo predsedoval romunski režiser Cristi Puiu (Smrt gospoda Lazarescuja). V njej bodo še turška igralka Saadet Isil Aksoy, hrvaški igralec Leon Lučev, Rachel Rosen iz filmskega združenja v San Franciscu in ameriška producentka Christine Vachon. Podelila bo nagrado srce Sarajeva za najboljši film, za najboljšo igralko in za najboljšega igralca. Podelili bodo tudi posebno nagrado žirije.

Vsak ima svoje srce
Kratki filmi se bodo na festivalu potegovali za nagrado srce Sarajeva za najboljši film in posebno plaketo žirije. Tudi kratke filme je, tako kot filme v programu V fokusu, izbrala Tataragićeva. Svoje srce imajo tudi dokumentarci; v tem sklopu bodo med drugim zavrteli film Mila išče Sendo hrvaškega režiserja Roberta Tomića Zubra, pod katerega so "podpisane" Hrvaška, Bosna in Hercegovina, Srbija in Slovenija.

"Art" režiser, ki ga je posvojil Hollywood
Juan Jose Campanella bo na festivalu predstavil film El secreto de sus ojos (Skrivnost njenih oči), triler o upokojenem zveznem agentu, ki ga obseda 25 let star primer brutalnega posilstva in umora, katerega storilec mu je takrat spolzel med prsti. Film je letos dobil oskarja za najboljši tujejezični film. Vsestranski filmski ustvarjalec, rojen v Buenos Airesu, ki je študiral v New Yorku, si je sicer nominacijo za zlatega moža prislužil že leta 2001, za film El hijo de la novia. Campanella sicer vodi nekakšno "dvojno" ustvarjalno življenje: v ZDA se udejstvuje predvsem kot režiser posameznih epizod raznih priljubljenih tv-serij (Zdravnikova vest, 30 Rock, Zakon in red: Enota za posebne primere, Strangers With Candy, itd.), v domovini pa je predvsem filmski režiser.

Letošnja novost
Na festivalu bodo prvič podelili nagrado Eurimages za razvoj koprodukcije, ki jo skupaj podeljujejo evropski filmski sklad Eurimages in koprodukcijski marketi filmskih festivalov v Rotterdamu (CineMart), Sarajevu (CineLink) in Rimu (New Cinema Network). Nagrada znaša 30.000 evrov.

Slovenci v Sarajevu
Poleg deleža v nastajanju Tanovićevega filma, pri katerem je koproducent Studio Maj, scenografija je delo Dušana Milavca, maska Tine Šubic Dodočić, film pa je bil deloma posnet v Sloveniji, na festivalu sodelujejo številni drugi slovenski filmski ustvarjalci: Hanna Slak se bo kot sorežiserka filma Some Other Stories predstavila v sekciji Fokus. Damjan Kozole in Danijel Hočevar bosta s projektom Nočno življenje sodelovala na koprodukcijskem CineLinku, projekta Talent Campus pa se bodo letos udeležili tudi Maruša Kink, Miha Rodman, Rosa Finc Anžlovar, Vlado Bulajić in Kristina Ravnikar.