Predsednica Iris Knobloch je na tiskovni konferenci nakazala ton letošnjega festivala:
Predsednica Iris Knobloch je na tiskovni konferenci nakazala ton letošnjega festivala: "Zgodile se bodo spremembe. Končno se je prisluhnilo ženskam. Festival je na to zelo pozoren." V tekmovalnem sporedu se za zlato palmo za zdaj poteguje šest avtoric (ko bodo razkrili še preostanek programa, se bo morda to število še zvišalo). Foto: EPA
Julia Ducournau je pred štirimi leti v Cannesu zmagala s Titanom; letos se vrača s filmom Alpha. Foto: EPA
Julia Ducournau je pred štirimi leti v Cannesu zmagala s Titanom; letos se vrača s filmom Alpha. Foto: EPA

Festival v Cannesu bo letos potekal med 13. in 24. majem. Za predvajanje na festivalu se je prijavilo skoraj 3000 filmov, kar je za festival rekordno število – Cannes je torej še vedno festival, kjer hočejo biti vsi.

Ob odprtju festivala bodo zunaj konkurence prikazali kratko komedijo Partir un jour francoske režiserke Amelie Bonnin – prvič v zgodovini tako festival odpira prvenec ženske avtorice.

Po besedah umetniškega direktorja festivala Thierryja Fremauxa bodo v prihodnjih dneh razglasili še več naslovov, a že zdaj je jasno, da nas letos ne čaka tipičen canski festival, ki bi program natrpal predvsem s filmskimi veterani; vključitev avtoric, kot so Mascha Schilinski, Hafsia Herzi, Chie Hajakawa, Julie Ducournau in Carla Simon, priča o novem valu ustvarjalk.

Med 19 filmi v tekmovalnem programu se bo Wes Anderson potegoval za zlato palmo s komičnim vohunskim trilerjem The Phoenician Scheme. V tekmovalnem programu so med drugim tudi vestern Eddington, ameriškega režiserja Arija Asterja, ter drami Alpha, režiserke Julie Ducournau, in Renoir, japonske režiserke Chie Hayakawa.

Scarlett Johansson bo imela letos v Cannesu dvojno funkcijo – ni samo igralka (v The Phoenician Scheme), režirala je tudi film Eleanor the Great. Foto: EPA
Scarlett Johansson bo imela letos v Cannesu dvojno funkcijo – ni samo igralka (v The Phoenician Scheme), režirala je tudi film Eleanor the Great. Foto: EPA

Dokumentarec Un simple accident iranskega režiserja Džafarja Panahija se prav tako poteguje za zlato palmo; po Fremauxevih besedah je režiser vodstvo festivala prosil, naj "ne razkrije ničesar o njegovem filmu", kar je gotovo povezano s pritiski, ki jih doživlja od iranskega režima.

V tekmovalni program so povabili Richarda Linklaterja in njegovo komedijo Nouvelle Vague; postavil jo je v Pariz šestdesetih let – natančneje, v zakulisje snemanja filma Do zadnjega diha. V tekmi so tudi ukrajinski režiser Sergej Loznica z zgodovinsko dramo Two Prosecutors, drami Eagles of the Republic Tarika Saleha in Sound of falling Masche Schilinski ter komična drama Sentimental Value norveškega režiserja Joachima Trierja; v njej se skuša lik režiserja znova zbližati s svojima hčerkama.

V tekmovalnem programu je med drugim tudi film Jeunes Meres belgijskega bratskega para Jeana-Pierra in Luca Dardenna. Dvakratna dobitnika zlate palme tokrat pripovedujeta zgodbo petih mladih mater, ki bivajo v istem materinskem domu v Belgiji.

Eddington režiserja Arija Asterja je
Eddington režiserja Arija Asterja je "film o sodobni Ameriki"; v njem nastopita Joaquin Phoenix in Pedro Pascal. Foto: IMDb

Zadnja Misija: Nemogoče dobi častno mesto v Cannesu
Tri leta po filmu Top Gun: Maverick se v Cannes letos vrača tudi hollywoodski zvezdnik Tom Cruise – tokrat s še zadnjim poglavjem sage Misija nemogoče, ki ga bodo predvajali zunaj uradne konkurence. Ko je bil Cruise prejšnjič v Cannesu, je s seboj pripeljal letalski šov; verjetno si lahko tudi letos obetamo kakšen spektakel.

Prvič s filmom v Cannes prihaja tudi Bono, frontman skupine U2. Dokumentarec Bono: Stories of Surrender je novozelandski režiser Andrew Dominik posnel na podlagi Bonovih predstavitev avtobiografije z istim naslovom.

"Letos smo si selektorji ogledali 2909 celovečernih filmov," je na današnji novinarski konferenci ob predstavitvi programa povedal Thierry Fremaux.

Dodal je, da je 32 odstotkov filmov, ki bodo na ogled na festivalu, delo režiserk in 68 odstotkov režiserjev. "Kinematografija ni mrtva. Filmi, ki smo jih videli, odražajo svet, v katerem živimo," je še povedal Fremaux.

Zlato palmo za življenjsko delo bo letos prejel dvakratni oskarjevec, 81-letni ameriški igralec Robert De Niro. Žiriji letošnjega festivala bo predsedovala francoska filmska zvezdnica Juliette Binoche, ki bo na tej funkciji nasledila ameriško režiserko Greto Gerwig. To je šele drugič v zgodovini festivala, da dve leti zapored žirijo vodita ženski.

Bonu ne bo treba potovati zelo daleč: v bližnjem kraju Eze na francoski obali ima vilo. Foto: EPA
Bonu ne bo treba potovati zelo daleč: v bližnjem kraju Eze na francoski obali ima vilo. Foto: EPA
Sorodna novica Častno zlato palmo v Cannesu letos prejme Robert De Niro

Zvezdniški prah
Poleg Toma Cruisa lahko računamo še, da na festival prihajajo Jodie Foster (s filmom Vie Privée), Josh O'Connor (letos nastopa kar v dveh tekmovalnih filmih, v kriminalki The Mastermind in v gejevski ljubezenski drami The History of Sound, kjer mu družbo dela Paul Mescal), Joaquin Phoenix, Emma Stone, Pedro Pascal in Austin Butler, ki jih je Ari Aster nabral za film Eddington, ter seveda cela zvezdniška zasedba Andersonovega filma The Phoenician Scheme, v kateri so Benicio del Toro, Michael Cera, Tom Hanks, Bryan Cranston, Riz Ahmed, Benedict Cumberbatch in Scarlett Johansson.

Mimogrede, Scarlett Johansson bo na festivalu predstavila tudi svoj režijski prvenec: v Eleanor the Great June Squibb igra 90-letnico s Floride, ki se po smrti najboljše prijateljice preseli v New York in odpre novo poglavje svojega življenja. Harris Dickinson, ki se ga spomnimo iz erotične drame Ljubica, se bo v isti sekciji – Un certain regard – prav tako predstavil z režijskim prvencem Urchin.

Lani je zlato palmo prejel film Anora neodvisnega ameriškega režiserja Seana Bakerja. Veliko nagrado žirije, ki je druga najpomembnejša nagrada festivala, je v Indijo odnesel film Vsi odtenki svetlobe režiserke Pajal Kapadia.

Cannes 2025: filmi v tekmovalnem programu

Alpha, Julia Ducournau
Dossier 137, Dominik Moll
The Eagles of the Republic, Tarik Saleh
Eddington, Ari Aster
Fuori, Mario Martone
The History of Sound, Oliver Hermanus
La Petite Derniere, Hafsia Herzi
The Mastermind, Kelly Reichardt
Nouvelle Vague, Richard Linklater
The Phoenician Scheme, Wes Anderson
Renoir, Chie Hayakawa
Romeria, Carla Simone
The Secret Agent, Kleber Mendonça Filho
Sentimental Value, Joachim Trier
A Simple Accident, Jafar Panahi
Sirat, Oliver Laxe
Sound of Falling, Mascha Schilinksi
Two Prosecutors, Sergei Loznitsa
Young Mothers, Jean-Pierre and Luc Dardenne

Cannes 2025 – sekcija Un certain regard

Aisha Can’t Fly Away, Morad Mostafa
Eleanor the Great, Scarlett Johansson
Heads or Tails?, Alessio Rigo de Righi, Matteo Zoppis
Homebound, Neeraj Ghaywan
Karavan, Zuzana Kirchnerová
L’inconnu de la Grande Arche, Stéphane Demoustier
The Last One for the Road, Francesco Sossai
Meteors, Hubert Charuel
My Father’s Shadow, Akinola Davies Jr
The Mysterious Gaze of the Flamingo, Diego Céspedes
Once Upon A Time In Gaza, Tarzan Nasser and Arab Nasser
A Pale View of the Hills, Kei Ishikawa
Pillion, Harry Lighton
The Plague, Charlie Polinger
Promised Sky, Erige Sehiri
Urchin, Harris Dickinson