Serija Thunderbirds, ki je pripovedovala o skrivni organizaciji, pogumni reševalni skupini, ki je s pomočjo napredne tehnološke opreme pomagala tistim v nevarnosti, je pred male zaslone privabljala od leta 1965. Glava ekipe je bil nekdanji astronavt Jeff Tracy, na vesoljskem plovilu pa se je z njim borilo še pet sinov.
Poleg Thunderbirds, ki so bili Andersonova najuspešnejša serija, je Anderson zaslužen tudi za nadaljevanke Stingray in Joe 90 ter UFO, Space: 1999, Supercar in Fireball XL5. Anderson je leta 2010 zbolel za alzheimerjevo boleznijo, njegovo zdravstveno stanje pa se je v zadnjih tednih po poročanju BBC-ja drastično poslabšalo. "Smernice zabavne znanstvene fantastike je spremenil za zmeraj," pravi njegov sin Jamie in dodal, da so dela njegovega očeta navdihnila številne ustvarjalce filmov in animacij v zadnjih treh desetletjih.
"V našem vesolju je ugasnila luč," je ob žalostni novici dejal Brian Blessed, ki je igral v The Day After Tomorrow in Space 1999. "Imel je izjemen smisel za humor. Ni bil otročji, ampak otroškega duha ter imel velikansko ljubezen do vesolja, astronomije in znanstvenikov," je še dejal.
Lutke, ki so napajale domišljijo otrok
Družabna omrežja so preplavili pokloni Andersonu, čigar delo je po besedah voditelja Jonathana Rossa naredilo otroštvo čudovit prostor. Komik Eddie Izzard pa se je spomnil Thunderbirds, ki so 'napajali domišljijo generacije'.
Gerry Anderson se je rodil leta 1929 v Londonu, zadnja leta pa živel v Henley-on-Thames v Oxfordshiru. Prehodil je izredno pestro pot; od portretne fotografije, sodelovanja v Gainsboroughovih filmih in na letališču, na koncu pa s prijatelju ustanovil AP Films.
Leta 1956 je zagrabil priložnost in ustvaril lutkovno serijo The Adventures of Twizzle, devet let kasneje so na male zaslone prišli Thunderbirds, kjer sta družini Tracy družbo delala Lady Penelope (govorila jo je Andersonova žena Sylvia) in butler Parker.
Concorde vzleti ob maršu Thunderbirdsov
Thunderbirds so na Andersonovo presenečenje naleteli na neverjeten odziv oboževalcev. Ko ga je nekega dne dolgoletno zanimanje za letalstvo privedlo v Filton, kjer so izdelovali letala concorde, je inženirju, ki ga je vodil, težko priznal, kaj počne. "Tam so bila supersonična letala, prave umetnine, jaz pa sem bil snemalec lutkovnih oddaj." Ko je inženirju vendarle uspel priznati, kaj dela, je ta otrpnil in v hipu skočil po svoje kolege, ki so se zapletli v dolg pogovor z Andersonom. Vsi zvesti gledalci serije so bili polni teorij, tudi te, da bi Thunderbird 2 lahko dejansko letel, če bi ga zgradili. Kasneje so concorde na prvem letu v Toulouse pospremili z glasbo Thunderbirds March.
Serija je doživela kar nekaj filmskih priredb, prenesli so jo tudi v knjige, pred dobrim letom pa je Anderson napovedal tudi novo serijo Thunderbirds z istimi liki in enakim, čeprav prenovljenim, plovilom. Zamisel naj bi imel že izdelano, vendar pa zdaj ob njegovem slovesu usoda morebitnega nadaljevanja ni jasna.
Slovenski gledalci pa so si iz Živ žava verjetno bolj zapomnili serijo Sokoli, ki so jo v Veliki Britaniji predvajali med letoma 1983 in 1986. Še danes veljajo za kultno serijo, nekateri jo cenijo kot s črnim humorjem začinjen preplet vseh dotedanjih Andersonovih serij, spet drugim se je zdela le nizkoproračunska različica Thunderbirdsov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje