Kostnico so že pred 27 leti odkrili v Jeruzalemu, zgodba o njeni veliki vlogi v svetovni zgodovini pa je na plan prišla šele sedaj. Foto: Reuters
Kostnico so že pred 27 leti odkrili v Jeruzalemu, zgodba o njeni veliki vlogi v svetovni zgodovini pa je na plan prišla šele sedaj. Foto: Reuters
Index Librorum Prohibitorum
Seznam prepovedanih knjig Katoliške cerkve je bil še na začetku 20. stoletja zelo vpliven dokument. Pisatelj, ki se je znašel na njem, je zares lahko pričakoval, da ga verni katoliki ne bodo hoteli brati. Danes Vatikan o seznamu ne govori več pogosto. Zanimivo pa je, da so na njem še danes avtorji kot npr. Gustave Flaubert, Emile Zola, Francis Bacon, Daniel Defoe, Victor Hugo, Nikolaj Kopernik, Jean-Paul Sartre ...
Izdajalski napis na eni izmed kostnic? Foto: Reuters

Že nekaj let se namreč zdi, da so ravno filmski režiserji tisti, ki najbolj bombastično napadajo temeljne dogme krščanstva. Če bi se sedež Katoliške cerkve ali pa katera od avtokefalnih Pravoslavnih cerkva zares odločila napisati seznam "prepovedanih" režiserjev, bi eno od "častnih" mest pri vrhu dokumenta zagotovo zasedel Ron Howard, režiser filma Da Vincijeva šifra, saj se je tako "pritlehno" spajdašil z avtorjem knjige, ki je prav zaradi svoje senzacionalistične oblike in posledičnega velikanskega odmeva v javnosti najbolj razburila cerkvene dostojanstvenike tako rekoč vseh veroizpovedi, ki so se izoblikovale iz izvirnega krščanskega nauka.

Predmet, ki ne bi smel obstajati
Še dve mesti sta oddani. Izobčenca pa sta Simcha Jacobovici in James Cameron, katerih "greh" javnosti pravzaprav še sploh ni bil predstavljen. Grška pravoslavna cerkev je namreč še pred premiero zaradi blatenja krščanskih dogem oziroma sprevračanja pomena krščanskega zgodovinskega izročila obsodila Jacobovicijev dokumentarec The Lost Tomb of Jesus (Izgubljena Jezusova grobnica), ki govori o domnevnem grobu začetnika krščanstva. Grob seveda ne bi smel obstajati, saj je Jezus po križanju vstal od mrtvih, v tostranstvu pa ni za njim ostal noben materialni dokaz njegove prisotnosti.

Tudi izgovarjanje njenega imena bi bilo morda dobro prepovedati
Da bi bilo vse še huje, Jacobovicijev film govori kar o dveh kostnicah. Druga naj bi pripadala ostankom ženske, ki jo je v zadnjih letih doletela neverjetna "slava". Do izida knjige Da Vincijeva šifra Dana Browna, razen vernikov in tistih, ki so se zaradi drugih razlogov podučili o zgodovini, zapisani v Bibliji, skoraj nihče ni zares natančno vedel, kam bi uvrstil ime Marija Magdalena. Danes domnevno ljubico in celo ženo Jezusa Kristusa pozna ves svet. Dokumentarni film Izgubljena Jezusova grobnica tako spet izpostavlja domnevno popolnoma človeško Jezusovo naravo; Jezus naj bi sicer zares bil izjemen človek, veliki človekoljub in mojster prepričevanja, vendar pa naj ne bi bilo v njegovem bitju niti kančka božanskosti, ki naj bi mu po krščanskem nauku zagotovila vstajenje od mrtvih in vrnitev k očetu Bogu.

James Cameron tokrat pri malo drugačni fikciji
Režiser novega "zločinskega" filma je torej Simcha Jacobovici, s čim se je torej grškim verskim dostojanstvenikom zameril James Cameron? Režiser spektaklov Titanik, Termninator, Terminator 2: Sodni dan in Brezno, torej filmov, katerih eskapistična ali fantazijska vsebina se zdi tako zelo drugačna od dokumentarca o razkrivanju zgodovinske resnice, je napisal spremno besedo h knjigi, ki podaja isto zgodbo kot dokumentarec, s filmom pa si deli tudi isti naslov.

Sveta sinoda grške Pravoslavne cerkve je v javnost poslala sporočilo: "Izražamo našo žalost zaradi filma, ki izkazuje nepoznavanje zgodovine, pomanjkanje znanstvenosti in dokazov in katerega namen je, udariti po ... temeljih naše vere." Ji bo sledila tudi obsodba iz Vatikana? Ali pa so na Svetem sedežu že "siti" razkrivanja vseh, ki se želijo okoristiti z ohranjanjem pri življenju razvnete razprave o zgodovinskem izvoru krščanstva.

P. B.