"Ne gre nam za obrambo privilegijev. Ne gre nam za sesanje državnih seskov in zajedanje, kar nam očitajo tisti, ki delajo vse, da bi s temi seski razpolagali,« dodajajo filmarji, ki vlado pozivajo, naj ponovno preuči in spremeni svoje namere v zvezi z rezanjem sredstev za kulturo, še zlasti avdiovizualno, ki naj bi bila najbolj ogrožena.
Poleg predsednika Društva slovenskih režiserjev Mihe Hočevarja podpisujejo javni poziv še predsednik Zveze filmskih snemalcev Slovenije Radovan Čok, predsednik Društva Filmski producenti Slovenije Danijel Hočevar in predsednik Društva slovenskih filmskih ustvarjalcev Igor Koršič.
Predstavniki filmarjev, ki so svoj protest izrazili dan po tem, ko so drastičnim rezom v proračunu ministrstva za kulturo ostro nasprotovali tudi v Društvu slovenskih režiserjev, menijo, da je bilo, glede na usmerjenost vladnih ukrepov k razgradnji socialne države, napovedano namero brutalnega posega v kulturo mogoče pričakovati. Temu pa je po njihovem mnenju treba narediti konec.
Politika jemlje vse, kar je omogočalo ustvarjalnost
Opozarjajo, da se brez kulture spreminjamo v provincialne in pasivne mezdne delavce, potrošnike po meri globaliziranega kapitala. "Naša politika, z vsakim dnem bolj ponižna in ustrežljiva dekla kapitala, nam jemlje vse, kar nam je doslej omogočalo avtonomnost, ustvarjalnost, inovativnost in samospoštovanje. Ne samo, da skačemo z opevanega evropskega vlaka. Vi nas pod ta vlak porivate," so še zapisali v javnem pozivu vladi.
Kot nadaljujejo, je kratkovidnost vlade še posebej razvidna, ko gre za avdiovizualni sektor. Filmsko področje je tržno usmerjeno in gospodarsko zanimivo, kar so marsikje po Evropi dobro izkoristili. "Mi smo pri podpori sektorju zaostali še za tistimi, ki so se zaradi železne zavese znašli za nami. Zdi se, gospodje, kot da vas nekdo plačuje, da nas onemogočate," so med drugim zapisali predstavniki filmarjev.
Obravnava predloga v petek
Predlog rebalansa proračuna, ki je v preteklih dneh naletel na glasno kritiko med kulturniki, bo vlada obravnavala v petek. Po mnenju številnih kulturnikov predlog drastično posega v kulturo. Ministrstvo za kulturo je namreč s sprejetim proračunom za leto 2011 dobilo približno 215 milijonov evrov, s predlaganim rebalansom pa bo moralo sredstva sredi leta skrčiti za 38 milijonov evrov oziroma za 18 odstotkov.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje