"To ni ravno premiera, je pa zame izjemno pomembna projekcija," je o gostovanju v Berlinu povedala Sonja Prosenc. "Tako si bodo film lahko ogledali tudi Slovenci, ki živijo v Berlinu. Foto: Zavod Mono o/Mitja Ličen

Dnevi, ki jih pripravlja slovenski kulturni center Skica Berlin s Slovenskim filmskim centrom ter programskim kuratorjem Berndom Buderjem v berlinskem kinu Sputnik, so v nemško prestolnico pripeljali šest filmov. Izbrali so celovečerce, "v katerih ni lažnih junakov, temveč resnični ljudje".

Od filma ceste do psihološke srhljivke
O programu Dnevov slovenskega filma v Berlinu so pri Skici povedali še: "Filmi, ki se dotikajo vprašanj identitete in teorij zarote, med filmom ceste in eksistencialističnim psihološkim trilerjem. Filmi, ki prehajajo med absurdnostjo današnjega vsakdana in zgodovinsko resnostjo, pri čemer z lahkotnostjo in brezkompromisno analizo razkrivajo bistvo – tako osebno kot politično. Zgodbe so tematsko in vsebinsko izjemno aktualne – od intimnih soočenj z resnimi boleznimi in vprašanj o pomenu družinskih vrednot v sedanjosti do problematike desničarskega ekstremizma in raziskovanja preteklosti, katere protagonisti počasi izginjajo."

V berlinskem kinu Sputnik dnevi slovenskega filma

Začeli so s slovenskim kandidatom za oskarja
Cikel je v četrtek uvedla psihološka drama režiserke Sonje Prosenc Odrešitev za začetnike, ki prikazuje družino iz višjega srednjega razreda, ki se znajde v krizi odnosov in v strahu pred tujci.

Za izbor filmov je odgovoren Bernd Buder, ki že desetletja spremlja slovensko filmsko produkcijo. "Slovenski filmi so zelo raznovrstni, režiserji in režiserke, ki jih je veliko predvsem pri dokumentarcih, pa imajo dober občutek za psihološke podtone in prikrite družbene tokove," je po četrtkovi projekciji povedal za Televizijo Slovenija.

Dnevi slovenskega filma lahko "služijo tudi kot neke vrste platforma za mreženje, saj so režiserji in režiserke prisotni v Berlinu," opozarja Saša Šavel Burkart, vodja centra Skica Berlin. Letos sta se avtorjem pridružila tudi dva igralca, Marko Mandić (z ekipo Odrešitve za začetnike) in Jurij Drevenšek, ki zastopa v filmu Zbudi me.

V Berlinu trenutno ni veliko filmskih festivalov, zato lahko slovenski pritegne toliko več pozornosti. Foto: Skica Berlin
V Berlinu trenutno ni veliko filmskih festivalov, zato lahko slovenski pritegne toliko več pozornosti. Foto: Skica Berlin

V petek je sledila projekcija filma Telo v režiji Petre Seliškar, pripovedi, ki "s kombinacijo osebne bližine in eksperimentalne distanciranosti spremlja protagonistko v dvajsetih letih boja za preživetje z redko boleznijo". Sledil je film Zbudi me, v katerem se Marko Šantić "na prefinjen način ukvarja s kolektivno amnezijo, s katero tako radi iz naše zavesti izrinjamo skrajni desničarski ekstremizem: neonacist se po nesreči prebudi iz kome brez spomina".

Danes bo na sporedu film Žige Kukoviča Gepack z zgodbo štirih fantov s slovenskega podeželja, ki se odpravijo na potovanje na glasbeni festival ob jadranski obali. Zvečer bo sledila še Inventura v režiji Darka Sinka, v kateri se meščanski inženir po anonimnem napadu znajde pod velikim pritiskom.

Predstavitev slovenskih filmov se bo v nedeljo sklenila s projekcijo filma Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna, v katerem se Maja Weiss ukvarja s temnim poglavjem slovensko-nemške zgodovine: z nasilnim odvzemom oziroma krajo slovenskih otrok in njihovo preobrazbo v Nemce v okviru brutalnega nacističnega programa Lebensborn. Filmu bo sledila razprava in pogovor z režiserko Weiss in eno od protagonistk filma Ingrid Von Oelhafen.