Ponedeljkova smrt filmske avtoritete - v moskovski bolnišnici je Rjazanov umrl zaradi odpovedi srca - močno odmeva v ruski javnosti. Predsednik Vladimir Putin ga je opisal kot "mojstra in ustvarjalca", čigar filmi so postali "resnične klasike ruske kinematografije in narodnega izročila, del naše zgodovine".
Elder Rjazanov je bilo v Rusiji vsakomur poznano ime, njegovi filmi pa so bili morda celo najbolj prepoznavni naslovi iz sovjetske popkulture. Rad je bril norce iz sovjetske birokracije in življenjskega sloga, a je to počel tako lahkotno, da se mu je uspelo izogniti komunistični cenzuri. V resnici je bil prepovedan en sam njegov film: komedija Moški od nikoder (1961), pripoved o "plemenitem divjaku", pripadniku nekega izmišljenega plemena, ki obišče Sovjetsko zvezo in je začuden nad običaji tamkajšnjih ljudi.
"Ruski Billy Wilder"
V svoji karieri je Rjazanov, ki so ga po raznovrstnosti filmov in dolgoletnem stažu mnogi primerjali z Billyjem Wilderjem, režiral skoraj 30 filmov; večina je bila uspešnic, po katerih so nastale razne priljubljene fraze in šale. Po navadi je izhajal iz kakega neverjetnega ali kar fantastičnega pripetljaja, ki je banalnost vsakdanje eksistence povlekel v vrtinec komičnih zapletov in obratov (z obveznim srečnim koncem, seveda). Napisal je tudi scenarije za več svojih filmov in v njih sebi pogosto odredil kako stransko vlogo nesimpatičnega tujca.
Večni strah pred režimom
Dolga leta po sesutju sovjetskega režima je tudi javno spregovoril o tem, kako je strah pred oblastmi vplival na njegovo življenje in delo. "Vsakič, ko sem se lotil novega filma, sem moral zatreti sužnja v sebi in preseči svoj strah pred režimom," je leta 2008 izjavil v intervjuju za časopis Narodnaja gazeta.
Stalnica silvestrskega tv-sporeda
Največji uspeh je doživel s komedijo Ironija usode (1975), v katerem je parodiral takratni "vrhunec planiranega gospodarstva", javno arhitekturo pod oblastjo Brežnjeva: grozde identičnih stanovanjskih blokov, ki so v različnih mestih po deželi tvorili vselej enako poimenovane ulice. Naš protagonist v Ironiji usode je na smrt pijan kirurg, ki se na silvestrovo pomotoma vkrca na letalo za Leningrad, kjer na enakem naslovu, kot ga ima on v Moskvi, najde stanovanje, identično njegovemu. Resnična lastnica stanovanja, kjer smrči na kavču, je plavolasa učiteljica, zaročena z dolgočasnim birokratom ...
Predvajanje Ironije usode na državni televiziji na silvestrovo je že skoraj tako utečena tradicija kot pitje šampanjca in ruska solata pri silvestrskem obedu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje