Po hrvaških uradnih virih je bilo v Jasenovcu ubitih več kot 83.145 ljudi, največ Srbov, Judov in Romov, a tudi Hrvatov, nasprotnikov NDH. Natančno število žrtev v Jasenovcu sicer nikoli ni bilo ugotovljeno. Blic dodaja, da so tam uporabljali 57 natančno določenih načinov izvedbe množičnih usmrtitev.
Film, ki ga je finančno podprl Srbski filmski center in je prejel sredstva srbske vlade, govori o 10-letni srbski deklici Dari, ki so jo skupaj s starejšim bratom in materjo, ki ju kmalu po prihodu ustrelijo, ter dveletnim bratcem med drugo svetovno vojno zaprli v koncentracijsko taborišče. Dara mora tako poskrbeti za malčka, medtem ko so njenega očeta v taborišče zaprli že pred tem.
Pri filmu je kot strokovni svetovalec sodeloval tudi ameriški strokovnjak za holokavst in direktor zavoda Sigi Ziering, ki se posveča raziskovanju etičnih ter religioznih vplivov holokavsta, Michae Berenbaum. Po njegovem mnenju zgodba o Jasenovcu na Zahodu ni dovolj poznana.
Predvajanje v ZDA
Film, ki je tudi uradni srbski kandidat za tujejezičnega oskarja, je že mogoče videti v ameriških kinodvoranah, medtem ko bo njegova premiera v Srbiji 21. aprila.
"Kolikor vem, so se v Chicagu, od koder še dobim kako novico, ljudje očitno čustveno odzvali na film. To govorim na podlagi tega, kar sem prebral na nekaterih straneh časopisov, pa tudi na podlagi tega, kar so rekli ljudje, ki so si film ogledali in mi povedali, kakšen je bil odziv občinstva," je za Nova.rs povedal režiser in producent filma Predrag Gaga Antonijević.
Deljeni odzivi
Film je bil deležen obtožb, da predstavlja srbsko nacionalistično agendo in da je protihrvaški. Spet drugi se s tem ne strinjajo in opozarjajo denimo na prizor z začetka filma, ki kaže prebivalko s hrvaškega podeželja, ki nasilja ne odobrava in reši otroka, ki bi ga sicer odpeljali v koncentracijsko taborišče.
Spletna stran IMDb je onemogočila možnost ocenjevanja pri tem filmu, potem ko so se posamezniki s srbske in hrvaške strani organizirali in skušali drugo stran preglasovati.
Režiser in producent filma Predrag Antonijević je zatrdil, da bo tožil Los Angeles Times, ker naj bi recenzija njegovega filma, ki jo je medij objavil, zanikala genocid proti Srbom med drugo svetovno vojno, poroča Nova.rs.
Kritik Robert Abele je v svoji recenziji filma zapisal, da je "furnir njegove zgodovinske resničnosti tanek".
"Napisano je, da film ni ravno zgodovinski in da sem Srbe ter otroke potisnil v zgodbo o Jasenovcu," je dejal Antonijević.
Kritik Jay Weissberg je za revijo Variety film Dara iz Jasenovca označil za "srbsko nacionalistično propagando", ne zanika pa, da govori o resničnih dejstvih.
Pozornost pritegnila 12-letna igralka
Naslovno vlogo uprizori 12-letna Biljana Čekić iz Potkozarja v Bosni in Hercegovini, ki pred tem ni imela igralskih izkušenj, med filmskimi kritiki pa je požela pohvale.
"Ko mi je učiteljica nemškega jezika Mara Krnjaić dejala, naj grem na avdicijo za film, se na začetku nisem prijavila. Mislila sem, da to ni zame, saj ne jaz ne kdo drug v moji družini ni imel igralskih izkušenj. Verjela sem, da je to za druge otroke, ki živijo v mestih, ne za nas iz odročnih vasi, z goratih območij," se začetnih pomislekov spominja mlada igralka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje