Verjetno bo moralo preteči še nekaj časa, preden bodo razjasnjene vse podrobnosti v zvezi z zaprtjem Kinodvora. Foto: MMC RTV SLO
Verjetno bo moralo preteči še nekaj časa, preden bodo razjasnjene vse podrobnosti v zvezi z zaprtjem Kinodvora. Foto: MMC RTV SLO
Zoran Janković
Zoran Janković ponuja državi 'kupčijo', ki bi privedla do trajne rešitve vprašanja Kinodvor. Foto: MMC RTV SLO

Direktor Slovenske kinoteke, pod katere okrilje spada tudi Kinodvor, je za časopis Delo pojasnil, da Mestna občina Ljubljana ni izvedla zahtevane pogodbe o najemu prostorov, ki bi omogočila zakonitost delovanja Kinodvora. Ravter je obenem izrazil zadovoljstvo, da se je MOL ob burni razpravi, ki je pospremila zaprtje kina, hitro odločil za akcijo, ki naj bi omogočila čimprejšnje ponovno odprtje ene izmed maloštevilnih kinodvoran, ki so še vztrajale v središču Ljubljane.



Opreme ni v Kinodvoru nihče več varoval
Še vedno ni jasno, kam so odnesli del opreme, ki je izginil iz Kinodvora. Staš Ravter je le dejal, da so opremo iz kinodvorane odpeljali, saj so jo morali kot dobri gospodarji zaščititi. Zaradi pomanjkanja sredstev namreč varovanja prostorov ni več, zato opreme ni bilo mogoče obdržati v Kinodvoru. Velik del opreme, ki je v upravljanju Slovenske kinoteke, pa je vseeno ostal na mestu. Ravter je še zanikal neuradne podatke, da naj bi Slovenska kinoteka od ministrstva za kulturo letos zahtevala manj finančnih sredstev kot prejšnja leta.

Kinodvor vendar živi naprej; a drugje
Nekaj ur po objavljenem Ravterjevem komentarju dogajanja prejšnjega tedna pa je v javnost prišel tudi podatek, da bodo nekdanji sodelavci in obiskovalci Kinodvora uredili zasilni kinematograf, ki naj bi vsaj za silo nadomestil Kinodvor. Filme, ki naj bi prišli na spored zaprte kinodvorane, bodo tako predvajali v tovarni Rog, Jalli Jalli na Metelkovi in v knjižnici Otona Župančiča.

Predlog Zorana Jankovića
Obenem pa je ljubljanski župan Zoran Janković predstavil tudi že konkretno rešitev za Kinodvor. Janković, ki je obenem ministru za kulturo Vasku Simonitiju očital bodisi popolno neinformiranost o dogajanju v njegovem resorju bodisi trosenje laži, je predlagal, da bi MOL ustanovil nov in manjši, obenem pa bolj dinamični javni zavod, ki bi prevzel naloge na področju umetniškega filma. To bi bilo možno po 67. členu zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo; ta lokalni skupnosti omogoča, da z državo sklene pogodbo o financiranju tovrstne javne službe. Večji del projekta bi v primeru Kinodvora sicer financirala občina, država pa naj bi prispevala sredstva za del programskih stroškov in nakup opreme. Sicer je Uroš Grilc, načelnik oddelka za kulturo na MOL-u, še poudaril, da se je število obiskovalcev Kinodvora v zadnjih dveh letih prepolovilo.