Plečnik je bodoče arhitekte vzgajal v Ljubljani in Pragi. Foto: RTV SLO/P. B.
Plečnik je bodoče arhitekte vzgajal v Ljubljani in Pragi. Foto: RTV SLO/P. B.
Iztok Premrov
Iztok Premrov, avtor jubilejne oddaje Podoba podobe. Foto: RTV SLO

Stota oddaja, ki jo bodo pripravili Andrej Doblehar, Iztok Premrov in režiserka Branka Mladenič Blažin, je bila v znamenju Jožeta Plečnika. Ob 50. obletnici Plečnikove smrti so ustvarjalci oddaje predstavili njegov pomen v razvoju arhitekture 1. polovice 20. stoletja.

Drugi del oddaje pa je seznanil s Plečnikom, kot so ga spoznavali njegovi študenti. V Podobi podobe so velikega arhitekta, ki mu je pri nas poslečeno leto 2007, predstavili kot profesorja in človeka. "Njihova pričevanja so iskreni pogledi učencev na velikega učitelja," njihove izjave povzemata Premrov in Doblehar.

Plečnik je bil od leta 1911 profesor na Umetniško-obrtni šoli v Pragi, od leta 1920 pa je arhitekturnega znanja vplival tudi študentom Tehnične fakultete v Ljubljani. Ta ga je tudi promovirala za svojega častnega doktorja, z enako častjo pa so ga nagradili tudi na Dunaju. Od leta 1938 do svoje smrti leta 1957 je bil član Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

V Ljubljano le zaradi Plečnika
V Plečnikovo leto smo stopili 7. januarja, ko je od mojstrove smrti minilo natančno 50 let. Takrat so v Narodni galeriji v Ljubljani odprli tudi razstavo o tem najbolj znanem slovenskem arhitektu, ki je ustvarjal tudi na Dunaju in v Pragi. Na odprtju je minister za kulturo Vasko Simoniti spomnil na leto 1986, ko je razstava o Jožetu Plečniku v Parizu pritegnila skoraj pol milijona ljudi, avtor razstave Damjan Prelovšek pa je dejal, da marsikdo pride v Ljubljano le zaradi Plečnikove dediščine; med takimi turisti je bil tudi sloviti ameriški arhitelt Frank Gehry.