Boj za obstoj religije ne poteka le v cerkvah. Foto: EPA
Boj za obstoj religije ne poteka le v cerkvah. Foto: EPA
Michael Moore
Filmski distributer Magnolia ne želi, da bi film Jesus Camp povezovali z liberalnimi nazori Michaela Moora. Foto: EPA

Dokumentarec Jesus Camp tako prikazuje poletni tabor Kids on Fire, ki ga ob jezeru Devil's Lake (težko bi našli bolj primeren kraj, saj je prevod imena Hudičevo jezero) v Novi Dakoti vsako leto orga-nizira pridigarka Becky Fischer. Film režiserk Heidi Ewing in Rachel Grady spremlja mlade, ki se tabora udeležijo, da bi se naučili, kako ateiste, agnostike in tiste, ki prisegajo na napačno vero', spreobrniti in jim pomagati odkriti Boga. Režiserki trdita, da film ne 'oglašuje' vere.

Klasične strategije oglaševalske kampanje
Dokumentarec razkriva, da je oznanjevanje vere ravno toliko versko kot tudi politično dejanje. Prepričevanje ljudi, naj se pridružijo določeni verski skupnosti, namreč sledi podobni strategiji kot vsaka oglaševalska kampanja. 'Napasti' je treba človekov razum, nagovoriti njegova čustva in mu zagotoviti, da bo njegovo življenje po vstopu v ločino boljše.

Michaelu Mooru so obrnili hrbet
Po prvotnih načrtih naj bi film prikazali na festivalu Traverse City Film Festival, za katerim stoji Michael Moore. A Eamonn Bowles, predsednik družbe Magnolia, ki je odkupila pravice za distribucijo filma Jesus Camp v Severni Ameriki, se je odločil za umik filma. 'Krivec' je kar Michael Moore. Bowles je dejal, da je Michael Moore zelo kontroverzna in liberalna oseba, katere osebni pogled na religijo ni ravno v sozvočju s filmom. Bowles se tako niti ni skušal pretvarjati, da je film objektivno poročilo o dogajanju v mladinskem taboru. Povedal je, da njegova družba ne želi, da bi ljudje zaradi predvajanja filma na Moorovem festivalu mislili, da je Jesus Camp liberalen film.

Magnolia je tudi že oznanila, da bodo film predvajali predvsem na'konzervativnih krščanskih trgih', na katerih se kakovostni filmi z umetniško vrednostjo le redko znajdejo.