Ne, podatek je pravilen, le da se nanaša na film Vojna zvezd: Razkritja, amaterski projekt navdušenega oboževalca vesoljske sage Georga Lucasa. Shana Feluxa so filmi Vojna zvezd tako navdušili, da se je odločil, posneti svojo "domačo" različico, ki pa je doživela velik uspeh na medmrežju, kjer je objavil film.
Vesolje na domačem dvoriščuFelux in njegovi prijatelji so film po scenariju Feluxove žene skupaj spravljali kar tri leta. Presenetljiva pa ni le ideja, na domačem dvorišču posneti znanstvenofantastični film, pač pa tudi odziv oboževalcev kultne serije s celega sveta. Kdor zazrt v domnevno »romantično« preteklost trdi, da danes nihče nobene usluge ne anredi več zastojn,se pošteno moti. Računalniški geniji in ljubitelji znanstvene fantastike so se povsem sami javljali Feluxu in doma izdelovali računalniške simulacije zvezdne pokrajine, na katere so potem Felux in njegovi prijatelji "postavili" prizore.
Učinkoviti v treh letih
Čeprav sta se snemanje in postprodukcija vlekla kar tri leta, pa je bila Feluxova ekipa verjetno učinkovitejša od "podrejenih" Georga Lucasa. Ker si morajo vsi člani ekipe Vojne Zvezd: Razkritja služiti denar z izven filmske industrije, je snemanje potekalo le vsak drugi konec tedna.
Shane Felux je za britanski Times ponosno povedal, da je s filmom želel tudi dokazati,da izjave »nadutih« filmarjev o zjemnosti njihovega dela niso na mestu: "Dokazali smo, da za izdelavo filma, ki izgleda kot povsem spodoben profesionalni izdelek, ne potrebuješ pravega studia."
Ponarejanje ni novost
Razen izredno dobrega odziva, ki ga je film požel v "medmrežni skupnosti", pa podvig Shana Feluxa ni prav nič posebnega. Razmah domačih različic filmov Vojna zvezd se je pojavil že konec devetdesetih, ko je izredno zmogljiva računalniška tehnologija postala finančno dostopna tudi običajnim ljudem. A večina "ponarejenih" Vojn zvezd je bila popolnoma računalniško izdelana, v izbiranje prave ekipe igralcev in izdelavo kostumov pa se tudi najbolj fanatični oboževalci niso podajali.
Leteči opekač iz leta 1977
Prvi domači film, katerega nastanek je spodbudil film Georga Lucasa, naj bi nastal davnega leta 1977. A Hardware Wars je bil zares le "približen" pokon Lucasovemu visokoproračunskemu spektaklu; vesoljsko ladjo je namreč "odigral" kar leteči opekač kruha. Filmske studie so domače različice filmskih uspešnic dolgo pustile povsem hladne. Z dostopnostjo računalniške tehnologije, ki tudi amaterjem omogoča izdelavo izredno prepričljivih filmskih sanjskih pokrajin, pa tudi hollywoodski filmarji postajajo nekoliko nervozni in znezaupanjem opazujejo vedno bolj drzne poskuse amaterskih filmskih ustvarjalcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje