Feng Šjaogang velja za režiserja med kitajskimi množicami najbolj priljubljenih filmov in je nekako veljal za nosilca nasprotnih idealov kot na primer mednarodno zelo uspešni igralki Džang Dziji in Džang Jimov, ki naj bi pohlepno iskali uspeha zunaj Kitajske in pri tem pogosto - to se je zgodilo tudi v primeru filma Spomini gejše - še "oskrunili" kitajsko narodno identiteto in kulturo.
Za Zahod moraš biti malo "pokvarjen"Pa vendar se Feng v tujino odpravlja ravno v družbi z Džang Dziji , ki nastopa v njegovi zgodovinski drami Banquet (Banket). Tudi Feng se je "pokvaril", saj je Dziji Džang izbral predvsem zaradi njene prepoznavnosti po svetu: "Dzji Džang ima velik vpliv tako v Aziji kot tudi drugod po svetu. Če bodo moj film predvajali po vsem svetu, bo to tudi po zaslugi njene prepoznavnosti," je povedal Feng.
48-letni režiser za pohod v tujino zgodovinske tematike ni izbral po naključju. Feng meni, da zahodnjaki, tudi zaradi njihovega še vedno globoko vkoreninjenega občutka kulturne superiornosti, ne morejo dobro razumeti posebnosti kitajske kulture. Te sprejemajo le, kadar so "vstavljene" v zgodovinsko obarvane zgodbe, saj kitajske vrednote pogosto povezujejo z nekim že preživelim obdobjem.
Občutek kulturne superiornosti ni preživet
Banquet je Feng Šjaogang postavil v eno najbolj razburljivih obdobij kitajske zgodovine. To je tako imenovana doba petih dinastij. Razpoloženje obdobja, ki je trajalo med letoma 907 in 960, je ekipa Fenga Šjaoganga ponazorila z bogatimi kostumi, razburljivimi akcijskimi prizori in dogajanjem v razkošnih palačah. Zahodnjaško nesposobnost, vživeti se v posebno zmes sodobnega načina življenja in priseganja na tradicionalne vrednote, je Feng Šjaogang enkrat že izkusil.
Za prvi poskus prodora v tujini je namreč leta 2001 izbral črno komedijo Big Shot's Funeral. Zgodba o zahodnjaku - odigral ga je Donald Sutherland -, ki naj bi umrl v Pekingu, njegov pogreb postane velika medijska senzacija, pozneje pa se izkaže, da se sploh še ni preselil na "oni svet", namreč ni doživela vidnega uspeha.
Na delo pred novim letom
Na Kitajskem velja Feng Šjaogang za enega najbolj "ljudskih" režiserjev. Milijonske množice je prevzel z lahkotnimi komedijami, katerih premiere je namenoma skoraj vedno postavil v čas okoli kitajskega novega leta, ko Kitajci radi "derejo" v kino. Fenga bi torej lahko označili tudi za enega najbolj premetenih kitajskih režiserjev, ki očitno za uspeh naredi skoraj vse.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje