Leta 2009 je dobil častnega oskarja.
Corman je umrl v četrtek na svojem domu v kalifornijski Santa Monici; star je bil 98 let. Njegova družina je v sporočilu zapisala, da so bili njegovi filmi revolucionarni in ikonoklastični. "Ko so ga vprašali, kako bi želel, da se ga spominjajo, je odgovoril: Kot filmarja, to je vse," so še dodali.
V svoji 60-letni karieri se je specializiral za nizkoproračunske produkcije, ki so – po zaslugi nizkoproračunskih posebnih učinkov in vpadljivih naslovov (npr. She Gods of Shark Reef (1958) in Attack of the Crab Monsters (1957)) – pogosto postale kultne klasike. Med takšnimi sta grozljivki Hiša Usher (House Of Usher) in Mala prodajalna grozot (Little Shop of Horrors), obe iz leta 1960. Malo prodajalno grozot je posnel v zgolj dveh dneh.
Cormanova vez s Slovenijo
Corman, znan tudi po filmih Vran in Maska rdeče smrti, je pečat pustil tudi v Sloveniji. Igralko Špelo Rozin je denimo izbral za vojni triler Skrita invazija iz leta 1964, ki so ga snemali v Dubrovniku. Obiskal je tudi Grossmannov festival fantastičnega filma v Ljutomeru, kjer so mu leta 2008 posvetili retrospektivo, v mestu pa ima tudi zvezdo na pločniku slavnih.
Ključno vlogo je imel kot mentor številnih hollywoodskih režiserjev, med katerimi so bili James Cameron, Martin Scorsese, Jonathan Demme, Nicolas Roeg in Francis Ford Coppola; priložnost in prve vloge je ponudil danes slavnim igralcem, kot so Jack Nicholskon, Peter Fonda, Robert De Niro in Sandra Bullock.
Vizionar, ki je začel mnoge kariere
"Roger Corman je bil moj prvi šef, moj življenjski mentor in moj junak," je na omrežju X zapisala producentka Terminatorja Gale Anne Hurd. Označila ga je za "enega največjih vizionarjev v zgodovini kinematografije".
Režiser Ron Howard je zapisal, da mu je Corman dal prvo priložnost za službo, ko je bil star komaj 23 let. "Začel je veliko karier in tiho vodil našo industrijo na pomembne načine," je Howard zapisal na omrežju X.
"Njegova legendarna sposobnost varčne rabe denarja mu je omogočila, da si je hitro zamislil in ustvaril filme in znanstvenofantastične epopeje s proračuni, ki ne bi pokrili stroškov hrane na sodobnem studijskem snemanju," piše v njegovi biografiji na spletni strani oskarjev.
Nesojeni inženir
Corman se je rodil v Detroitu leta 1926. Najprej je mislil, da bo šel po očetovih stopinjah in se je izučil za inženirja na univerzi Stanford. Po pičlih štirih dneh v svoji prvi službi, v podjetju US Electrical Motors, pa je ugotovil, da ga kliče filmska muza. Odpravil se je v Hollywood, potrkal na vrata studia 20th Century Fox in dobil službo kot kurir. Postopoma je prilezel do mesta bralca scenarijev, a je studio zapustil, ko so mu ukradli idejo za vestern The Gunfighter.
Lotil se je neodvisne produkcije in v svojem najplodovitejšem obdobju produciral do devet filmov na leto. Vsi ti filmi so nastali z nizkimi sredstvi, z gledanostjo pa so hitro povrnili in presegli stroške produkcije.
Vse to pa ne pomeni, da Corman v svoji karieri ni bil deležen kritiške hvale: med letoma 1959 in 1964 je režiral serijo zelo dobro sprejetih ekranizacij zgodb Edgarja Allana Poeja. Številni njegovi filmi so imeli tako velik kulten status, da so pozneje dobili visokoproračunske priredbe; poleg Male prodajalne grozot v to skupino štejeta še satirična grozljivka Death Race 2000 in Piranha.
Kot producent in režiser se je po podatkovni bazi filmov IMDB podpisal pod več kot 500 filmov, med katerimi so tudi Hitri in drzni, Grand Theft Auto in The Cry Baby Killer, v katerem je na velikem platnu debitiral Jack Nicholson.
"Roger je po pomoti kdaj dejansko posnel kak dober film," je o svojem rednem sodelavcu nekoč pripomnil Nicholson. "Ampak v tistih mene nikoli ni bilo."
Peter Fonda, Dennis Hopper in Jack Nicholson so leta 1967 nastopili v Cormanovem filmu The Trip, slavospevu kontrakulturi, ki je nato trojico navdahnil za poznejšo klasiko Goli v sedlu (Easy Rider).
Mladi Robert De Niro je nastopil v Cormanovem gangsterskem filmu Bloody Mama, Sandra Bullock v akcionerju Fire on the Amazon, takrat še neznani William Shatner pa je upodobil belskega supremacista v drami o rasnih odnosih The Intruder.
V zgodnjih sedemdesetih je Corman produciral eksploatacijski film Boxcar Bertha, ki ga je Martin Scorsese režiral tik pred svojim velikim prebojem z Ulicami za.
Ste ga kdaj opazili?
Svojo režisersko kariero je Corman zaključil že leta 1971; upokojitev je prekinil samo leta 1990 z grozljivko Frankenstein Unbound. Občasno se je pojavljal tudi v epizodnih igralskih vlogah, praviloma v filmih režiserjev, katere je mentoriral: ujamemo ga lahko kot senatorja v drugem delu Botra (r. F. F. Coppola), kot direktorja FBI-ja v Ko jagenjčki obmolknejo (r. J. Demme) ter kot filmskega producenta v Kriku 3 (r. W. Craven).
Kot producent je svojim režiserjem B-filmov praviloma odmerjal minimalne proračune in neverjetno kratke časovne roke; včasih je bilo film treba posneti tudi v petih dnevih. Ko ga je (poznejši oskarjevec) Ron Howard leta 1977 prosil, če lahko dobi še pol dneva, da popravi en prizor v filmu Grand Theft Auto, mu je Corman odvrnil: "Ron, ti greš lahko nazaj na snemanje, če hočeš, ampak nikogar drugega ne bo tam."
Kljub tem skrajnim varčevalnim ukrepom pa je Corman ohranjal dobre odnose s svojimi režiserji; rad se je pohvalil, da ni nikoli nikogar odpustil, češ da "ne bi hotel nikogar tako ponižati".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje