Pogled na program festivala, ki ga je odprl film Briana de Palme Black Dahlia, razkriva, da so hollywoodski studii letos v Evropo poslali nenavadno številno zastopstvo kriminalnega žanra. Pa ne le to. Skupna poteza filmov Black Dahlia, Hollywoodland režiserja Alana Coulterja in Bobby Emilia Esteveza je obujanje spomina na resnične zločine, ki so pred več desetletji pretresli ZDA. Omenjeni 3 filmi so tudi v skupini 21 tekmovalnih filmov, ki se potegujejo za nagrado zlati lev za najboljši celovečerec festivala.
V pričakovanju 9. septembraNaj omenimo še režiserje, ki bodo prav tako z nestrpnostjo pričakovali 9. september, zadnji festivalski dan, ki ga bo zaznamovala podelitev priznanj. To so Avstrijka Barbara Albert (predstavlja se s filmom Fallen), Gianni Amelio (La stella che non c'e), Darren Aronofsky (The Fountain), Emanuele Crialese (Nuovomondo), Alfonso Cuaron (Children of Men), Stephen Frears (The Queen), Mahamat-Saleh Haroun (Daratt Ciad), Benoît Jacquot (L’intouchable), Satoshi Kon (Paprika), Joachim Lafosse (Nue propriété) , Katsuhiro Otomo (Mushishi), Alain Resnais (Private Fears in Public Places), Jean-Marie Straub, Daničle Huillet (Quei loro incontri), Johnnie To (Fangzhu), Tsai Ming Liang (Hei yanquan), Paul Verhoeven (Zwartboek), Ivan Vyrypaev (Ejforija) in Apichatpong Weerasethakul (Sang sattawat).
Spomnimo se lanskega leta
Zapis, da se v Benetkah začenja boj za oskarje ni povsem iz trte izvit. To potrjuje že pogled na dogajanje lanskega festivala, na katerem je zmagal film Gora Brokeback, ki sicer ni uspel zmagati v igri za oskarja za najboljši film, je pa s podelitve zlatih kipcev golih mož vseeno odnesel nekaj zmag.
Poleg presojanja o zlatem lev se bo sedemčlanska mednarodna žirija lotila tudi odločanja o prejemnikih srebrnega leva za najboljšega režiserja, o dobitnikih priznanj za igro in nekterih drugih nagrajencih. Žiriji bo predsedovala francoska igralka Catherine Deneuve, soodločali pa bodo španski režiser Juan Jose Bigas Luna, ameriški režiser in producent Cameron Crowe, Park Chan-wook, ruska igralka Chulpan Khamatova, portugalski producent Paul Branco ter italijanski režiser in igralec Michele Placido.
Tridelni retrospektivni program
Beneški filmski festival ni namenjen le demonstraciji nekaterih najboljših filmskih izdelkov, ki so se porodili v zadnjem letu dni. Program vključuje tudi retrospektive, ki nas seznanjajo z nekaterimi pomembnimi poglavji iz zgodovine filmske umetnosti. Direktor festivala Marco Műller je za letošnji retrospektivni program izbral pregled zgodovine ruske kinematografije, zgodovino italijanskega filma in predstavitev dela brazilskega filmskega ustvarjalca Joaquima Pedra de Andrada.
V program 63. izvedbe beneškega filmskega festivala je svoje filme uspelo 'vriniti' 32 državam, med katereimi pa tudi tokrat ni Slovenije. Najštevilčnejše odposlanstvo v Benetkah bodo seveda imeli Američani, le nekaj manj pa domačini Italijani. Z velikim navdušenjem pa začetek festivala verjetno pričakujejo v Indoneziji, Čadu in na Cipru. Kinematografija teh držav se bo namreč letos v Benetkah predstavila povsem prvič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje