Med ustvarjalci filmov, ki so si še kako lahko oddahnili že po prvem koncu tedna, so zagotovo tisti, ki stojijo za drugim delom Piratov s Karibov. Foto: Kolosej
Med ustvarjalci filmov, ki so si še kako lahko oddahnili že po prvem koncu tedna, so zagotovo tisti, ki stojijo za drugim delom Piratov s Karibov. Foto: Kolosej
Da Vincijeva šifra
Ali je prvi konec tedna dovolj za napoved uspeha filma tudi v prihodnosti? Foto: EPA
Tom Hanks
Kako prva lansiranja filmov doživljajo ustvarjalci izdelka, se dobro zaveda tudi Tom Hanks. Foto: EPA

Zahvaljujoč podatkom o prodaji kart, s katerimi nemudoma postrežejo ameriški kinematografi, je že nekaj ur po premieri filma jasno, ali ima industrija opraviti z uspešnico ali polomom. Kariere, ki so jih igralci in režiserji včasih gradili desetletja, se lahko v hipu sesujejo v prah in končnega razpleta ne more zanesljivo napovedati prav nihče.

Filmsko prerokovanje
Življenje filma se seveda začne že mesece prej, preden ta pride na velike platna. Podjetja za raziskavo javnega mnenja, kakršno je Nielsen Soundscan, studie obveščajo, kako in če sploh se med ljudmi širi glas o prihajajočem filmu. Do informacij pridejo predvsem tako, da v telefonskih anketah ljudi sprašujejo, katere filme najbolj nestrpno pričakujejo. Tako “prerokovanje” obiska kinodvoran lahko pošteno brcne v temo – komedijama Greva narazen in The Devil Wears Prada je na primer letos po prvih napovedih kazalo precej slabo, a sta do zdaj zaslužila po več kot 100 milijonov dolarjev.

Samo lepega vremena ne!
Navadni smrtniki lestvice najbolj obiskanih filmov vidijo šele v nedeljo ali ponedeljek, direktorji studiev pa podatke nekaj dni po premieri lahko osvežijo vsako uro. Že na polovici prvega dne znajo napovedati, kakšna usoda čaka njihov film. Ker skušajo že v soboto uganiti obisk naslednjega dne, vključijo tudi “faktor izostanka” – število ljudi, ki v nedeljo ne bodo šli v kino zaradi pomembnejšega športnega dogodka ali lepega vremena.

Čeprav na ugled filma še vedno vpliva predvsem obisk v prvih treh dneh, pa se resnično lepi denarci služijo v tujini – za velike poletne uspešnice, kakršna je Pirati s Karibov 2, velja, da na tej strani Atlantika zaslužijo tudi po trikrat več kot v ZDA.

Tom Hanks je nekoč počutje vseh sodelujočih okoli premiere filma opisal zelo slikovito: “Ko film pride na spored, vsi bruhamo v koše za smeti.”