Delček Carionove mednarodne ekipe. Foto: EPA
Delček Carionove mednarodne ekipe. Foto: EPA

Odločitev britanske vojske, da film o nenavadnem dogodku, ko so francoski vojaki kljub izrecni prepovedi 24. 12. 1914 prekinili vojskovanje z nasprotniki v 1. svetovni vojni, predvaja vojakom v Iraku, je zelo ganila režiserja Christiana Cariona. Še posebej, ker je francoska - torej domača - vojska zavrnila vsako sodelovanje pri filmu, ki naj bi govoril o francoski narodni sramoti. Tudi zaradi nenavadnega odnosa Francozov do plemenite poteze njihovih vojakov pred več kot 90 leti.

Najboljši primer upora?
V Franciji namreč odločitev vojakov, da ne bodo upoštevali ukaza za nadaljevanje boja na božični večer, še vedno velja za enega najhujših primerov vojaške neposlušnosti, neposlušni vojaki pa naj bi bili hudi narodni izdajalci. Ko je Carion domači vojski ponudil sodelovanje pri filmu, se je odgovor glasil: "Kar nadaljujte snemanje filma, vendar brez nas. Nočemo biti partnerji tega upora." In ko jih je režiser začudeno povprašal, ali lahko spontano božično premirje še danes označimo z izrazom upor, so francoski generali brez premisleka odgovorili pritrdilno.

Britanski vojaki pa niso edini pripadniki bojnih sil, ki si bodo ogledali film. Kakor hitro se je novica o "vojaškem" kinu razširila, so se za projekcijo filma odločili tudi v nemškem taboru.

Francozi se učijo brati podnapise
Čeprav francoski oficirji svojim vojakom ne priporočajo ogleda filma Srečen božič, pa film pridno služi denarce. Francozi skoraj derejo v kino in film je od premiere 9. novembra prinesel že več kot milijon dolarjev. Christian Carion je dobro vedel, da bo še vedno vroča politična tema pritegnila veliko Francozov, a tudi on ni pričakoval takšnega obiska. Razlog: dialogi v tujih jezikih so podnaslovljeni, in ne sinhronizirani. Podnapisi v francoskih kinematografih so skoraj bogokletstvo oziroma "narodokletstvo".

Francozi namreč sovražijo podnapise in noben v celoti podnaslovljen film si ne mora obetati kaj prida obiska. A Srečen božič je premagal tudi to oviro in postal prvi podnaslovljen film, ki se je prebil na prvo mesto gledanosti v Franciji. Tako vsaj zagotavlja Christian Carion.

Čudež na bojišču
Kaj se je pravzaprav zgodilo med čudežnim premirjem? Pred božičem leta 1914 so se premočeni in premraženi vojaki, ki so med trupli svojih kolegov dobesedno gnili v jarkih, razpredenih po bojišću v severni Franciji, odločili za začasno prekinitev vojskovanja. Čeprav njhovi nadrejeni odločitve niso podprli, so nemški in francoski vojaki nekaj dni skupaj prepevali božične pesmi, nazdravljali, si izmenjevali dragocene čokolade in pokopavali padle vojake. Christian Carion je zato film označil za pristno zgodbo o človečnosti, film pa je tudi dokaz, kako tanka je meja med sovraštvom in sožitjem narodov.