Japonska oblikovalka Emi Wada, ki je v zadnjih letih s fantazijskimi kostumi pripomogla k uspehu kitajskih filmov Heroj in Hiša letečih bodal, se je postavila v bran kostumografki Colleen Atwood, ki naj bi gejše odela v zanje precej neznačilna oblačila.
Kostumografija je umetnost
Wada je zagotovila, da je za prepričljivost filma veliko bolj pomembno, da kostum odslikuje osebnost in vlogo lika. Zagotovo oblačila ne smejo povsem zanemariti zgodovinskega trenutka, v katerem se odvija zgodba, nekaj umetniške svobode pa kostumograf zagotovo mora imeti. Drugače bi lahko filmski ustvarjalci kar po podstrešjih pobrali stara oblačila in jih nekloliko predelali.
Seveda nihče ne zanika, da je režiser filmov Hiša letečih bodal in Heroj Jimou Žang prikazal odlično delo, a brez bleščečih kostumov Emi Wada bi bili filmi veliko manj privlačni; sploh za azijsko občinstvo, ki že tradicionalno »gravitira« h kostumskim spektaklom, ki jih mora praviloma spremljati tudi očarljiva glasba in vsaj malo romantična in sanjava zgodba.
Tradicija s priveski
Wadina zgodba tudi zanika običajno govoričenje o zakoreninjenem sovraštvu med Kitajci in Japonci. Emi Wada zagotavlja, da se s pravilnim pristopom da premagati prav vse, še tako trdno vkoreninjene predsodke pred tujci. Njeni kitajski sodelavci tako niso le sprejeli japonske sodelavke, privolili so tudi v to, da Emi Wada igralce oblači v "tradicionalne kitajske obleke, sešite iz kitajskih in indijskih tkanin".
Leta 1937 rojena umetnica, ki te dni svoje izdelke predstavlja na razstavi v Tokiu - ker Wada zelo redko razstavlja, si organizatorji razstave obetajo ogromen obisk -, se je v svetu filma uveljavila leta 1985. Za kostume, v katerih so zaigrali liki v filmu Ran režiserja Akija Korosawe, si je Wadova prislužila celo oskarja ta kostumografijo.
Sovraštvo, ki ga morda sploh ni
Emi Wada s svojo nenavadno življenjsko zgodbo na laž postavlja vse trditve o nikoli premaganem sovraštvu med Kitajci in Japonci, ki ga te dni znova spodbujajo kitajski mediji. Ti so se na dolgo razpisali o skorajšnji premieri novega japonskega filma o največji japonski vojni ladji vseh časov. Film naj bi namreč slavil japonski militarizem in nacionalizem, ki je razpihoval drugo svetovno vojno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje